Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2477 görüntülenme )

SSK/BAĞ-KUR İçin Yeni Düzenleme!

Bir görelim bakalım...

Karar iki yıl önce alındı, hızlandırıldı. SSK'lı çalışan ile Bağ-Kur'lu çalışan arasındaki 1800 günlük yani yaklaşık 5 yıllık sürenin kalması, bir başka ifadeyle emeklilik için gerekli prim süresinin eşitlenmesi öngörüldü.

FARK KALDIRILACAK

Çalışmalar devam ediyor. Alınan kararlar son şekli verildikten sonra yasa taslağı haline getirilecek. 2008'de gerçekleşen sosyal güvenlik reformu ile işçi ve memurun emekliliği için istenen prim ödeme gün sayısı 7200 (20 yıl) olarak belirlenmişti. Fakat Bağ-Kur'lular için bu süre 9000 gün (25 yıl) olarak tespit edilmişti. Dolayısıyla Bağ-Kur'lular daha uzun süre prim ödemek ve daha geç emekli olmak zorunda bırakılmıştı.

PRİMDE ADALET ŞART

Komisyonda SSK'lı çalışan ile Bağ-Kur'lu çalışan arasındaki 1800 günlük yani yaklaşık 5 yıllık sürenin kalkması, bir başka ifadeyle emeklilik için gerekli prim süresinin eşitlenmesi öngörüldü. Bu durum dezavantajlı durumun ortadan kalkması ve özellikle 2008'den sonra Bağ-Kur'lu olanların yasa çıktıktan sonra 5 yıl daha erken olması anlamına geliyor. Bu yıl sonuna kadar yetişmesi beklenen yasanm en geç 2017'de çıkacağı ifade ediliyor. iki yıl önce alınan kararların bu yıl hayata geçirilmesi için yoğun çalışma yapılıyor.

TABAN MAAŞTA FARK 250 LİRA

Normal şartlarda SSK'lılar için emeklilik tarihi hesaplanırken ilk işe giriş veya sigorta tescil tarihi esas almıyor. Bağ-Kur'da ise fiilen prim ödenen güne göre emekli olunuyor. Aynı çalışma şartlarında SSK'lı bir işçi 48, Bağ-Kur'lu sigortalı ise 55 yaşmda emekli olabiliyor. Mevcut uygulamada Bağ-Kur'lular, SSK'ya geçerek daha erken emekli olabiliyor. Erken emeklilik imkanının yanı sıra yüzde 15-20 daha yüksek emekli aylığı almak mümkün. Taban aylıklar arasında fark 250 liraya kadar çıkabiliyor.(milliyet)

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hakkari ve Kuzey Irak'ta 25 Terörist Öldürüldü Genelkurmay Başkanlığı Açıkladı MHP'de ARDI ARDINA İSTİFALAR! Rus Televizyonunda Skandal Yayın! ERDOĞAN DARBE DAVASIYLA İLGİLİ KONUŞTU... YARGI ŞOKTA!.. Öldürülen Teröristin Boynundan HAÇ Çıktı! Flaş! 6 İlin Valisi Değişti! Emekli, Terör Mağduru ve 15 Temmuz Gazilerinin YENİ MAAŞLARI!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
FLAŞ!.. İZMİR BAROSU'NDAN İLK KURŞUN ANITI'NDA MUHTEŞEM ÇIKIŞ!..