20 batık banka patronu devletle masaya oturup borcunu ödemek için protokol yaptı. Kimisinin şirketlerine el kondu, evleri, arabaları haczedildi, kimisi de cezaevinde yattı. Hortumlamanın bedelini ödemeyip vatandaşa parasını vermeyen sadece tek bir grup kaldı: İHLAS…

Dönemin TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, İhlas Finans için “Burada yaşananlar tam bir hortumlamadır. Diğer batık bankalardan farkı olmayan bir hortumlama operasyonudur” dedi.

HERKESE DOKUNULDU, O HARİÇ

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, (TMSF) 1997 yılından 2002 yılına kadar 20 bankaya el koydu. Hortumlama nedeniyle Türk ekonomisi 50 milyar dolarlık bir faturayla karşılaşırken, bankaların bir kısmı satıldı, bir kısmı birleştirildi, bazıları ise tarihe karıştı. Banka kaynaklarını grup şirketleri ve şahsi çıkarları için kullanan kimi banka patronları bu süreçte hapse girdi, bazıları da devletle el sıkışıp borçlarını ödeme sözü verdi.

HAPSE GİRDİLER

Banka batıran patronlar arasında yer alan Egebank'ın sahibi Yahya Murat Demirel 1 yıl 11 ay, Etibank'ın patronu Dinç Bilgin 10 ay, İnterbank'ın sahibi Cavit Çağlar 10 ay, Yurtbank'ın sahibi Ali Avni Balkaner 8 ay, Bank Kapital'in patronu Mahmut Ceylan 5 ay, Sümerbank'ın sahibi Hayyam Garipoğlu 17 ay cezaevinde yattı.

 TMSF ile protokol imzalayan arasında bulunan Pamukbank'ın sahibi Mehmet Emin Karamehmet 7 yıl 1 ay hapis kararına çarptırıldı.

MAL VARLIKLARINA ELKONULDU

Toprakbank'ın sahibi Halis Toprak ve İktisat Bankası'nın sahibi Erol Aksoy gibi banka patronlarının ise anlaşma hükümlerini yerine getiremedikleri için şirketleri, evlerine, arabalarına el kondu.

En zengindi her şeyini yitirdi TMSF'nin 19 Haziran 2002'de Pamukbank'a el koymasının ardından bir zamanlar Türkiye'nin en zengin insanı olan Mehmet Emin Karamehmet servetinin büyük bir bölümünü yitirdi. TMSF, Digitürk, Show Tv, Akşam Gazetesi, Skytürk 360 gibi yayın organlarıyla BMC'ye el koyup satttı. Karamehmet, Pamukbank'ın sahibi olduğu dönemde 417 milyon liranın zimmetine geçirilmesiyle nedeniyle 7 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezası 6 ay ertelendi.

EN ZENGİNDİ HER ŞEYİNİ YİTİRDİ

TMSF'nin 19 Haziran 2002'de Pamukbank'a el koymasının ardından bir zamanlar Türkiye'nin en zengin insanı olan Mehmet Emin Karamehmet servetinin büyük bir bölümünü yitirdi. TMSF, Digitürk, Show Tv, Akşam Gazetesi, Skytürk 360 gibi yayın organlarıyla BMC'ye el koyup satttı. Karamehmet, Pamukbank'ın sahibi olduğu dönemde 417 milyon liranın zimmetine geçirilmesiyle nedeniyle 7 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezası 6 ay ertelendi.

İHLAS FİNANS BATTI

Aynı dönemde, bankalarla aynı biçimde faaliyet gösteren ama Özel Finans Kurumu (ÖFK) adına sahip olan bir finans kurumu da battı: İhlas Finans. Şimdiki adıyla katılım bankası olan ÖFK'larla ilgili o tarihteki düzenlemelerde ÖFK'larda mevduat garantisi yoktu.

İhlas Finans mudilerine karşı yükümlülüklerini yerine getiremeyip batarken, BDDK, 10 Şubat 2001 tarihinde alınan önlemlere rağmen likidite sorununu çözemeyen İhlas Finans Kurumu'nun faaliyet iznini kaldırdı. Bu, BDDK'nın müdahale ettiği ilk özel finans kurumu oldu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ