Anadolu Ajansı'na (AA) göre, ABD yönetimi, Suriye'den çekilme açıklamasına rağmen, Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) kontrolündeki bölgeye toplam 400 tırla askeri ve lojistik malzeme soktu.

ABD'nin Suriye'de YPG'nin omurgasını oluşturduğu DSG'nin kontrolündeki bölgeye zırhlı araç, iş makinesi, jeneratör gibi malzemeler taşıyan 150 civarı tırla sevkiyat yaptığını duyuran AA, "ABD, bölgeden çekilmeyebileceğinin sinyallerini verdi" değerlendirmesini yaptı.

'SURİYE'YE YERLEŞME SİNYALLERİ'

'ABD'den Suriye'ye yerleşme sinyalleri' başlıklı haberde, "AA'nın bölgedeki kaynakları, ABD'nin çekilme kararından bu yana Irak tarafından Suriye’de YPG/PKK işgalindeki sahaya yaklaşık 400 tırın gönderildiğini tespit etti" denildi. Açıklamada öne çıkan hususlar şöyle;

'BUGÜN DE 150 TIR BÖLGEYE ULAŞTI'

"ABD, dün 21.30 sularında Irak-Suriye sınırındaki Simelka kapısından 150 civarında tırı YPG/PKK tarafından işgal edilen topraklara soktu. Tırlar, bugün öğle saatlerinde ABD ordusunun YPG/PKK'yla kullandıkları Harab Işk ve Sırrin'deki depolara ulaştı. Tırların akşam saatlerindeki geçişi sırasında kaydettiği görüntülere göre kasalarda oldukça büyük jeneratörlerin yüklü olduğunu görüldü "

‘YENİ ÜS KURMA HAZIRLIKLARI VAR’

"Tırlara yüklü zırhlılar, ABD’nin DSG'lilere verdiği ve Yüksek Hareket Kabiliyetli Çok Amaçlı Vasıta olarak bilinen Humwee araçlarından oluşuyor. ABD askerleri ise genellikle bunların daha gelişmiş ve büyük türü olan Hummer'ları kullanıyor Jeneratör nakli, ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki üslerde artan enerji ihtiyacını karşılamak istediği ya da enerji kaynağına ihtiyaç duyulacak yeni üslerin kurulması için hazırlık yaptığı ihtimalini akla getiriyor" 

ABD CENTCOM Komutanı Votel de yaptığı açıklamada "(Suriye'de YPG/PKK'nın korunması) Bizimle savaşanların, güvenliğini sağlamak, askeri ve diplomatik seviyede devam eden tüm planlama çabalarımızın en kilit kısmını oluşturuyor." dedi.

TÜRKİYE’DEN GÜVENLİ BÖLGEYE DESTEK

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la 14 Aralık'ta yaptığı telefon görüşmesinde gündeme getirdiği 'Suriye'den acilen tümden çekilme' planını 19 ve 20 Aralık'taki açıklamalarında kamuoyuna duyurmuştu. Amerikan askerlerinin eve dönme zamanının geldiğini vurgulayan Trump, sonraki günlerde ABD güvenlik bürokrasisinin telkinleri sonucu 'yavaş ve güvenli çekilme' söylemine dönmüştü.

Trump, güvenli bölge fikrini ortaya atarken ABD’li yetkililer Ankara'dan YPG/DSG'ye yönelik operasyon yapmayacağı yönünde güvence istemişti. Ankara, 'teröristlerin korunması talebine ret, güvenli bölge fikrine destek' mesajı vermişti.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ