İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter üzerinden kendisine "Tecavüzcüyü korudun, kolladın" diyen HDP milletvekili Barış Atay'a verdiği yanıtta "PKK yöneticilerinin talimatıyla HDP'den milletvekili olan PKK ve DHKP-C artığı" dedi.

Atay: ‘SEN BİR TECAVÜZCÜYÜ KORUDUN’
Oyuncu Barış Atay, tutuklanmasının ardından tahliye edilen uzman çavuş Musa Orhan'la ilgili olarak yaptığı paylaşımda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik "Sen bir seri tecavüzcüyü korudun, kolladın Süleyman Soylu. Hayatın boyunca her fırsatta yüzüne vurulması, asla unutmaman için uğraşacağız" ifadelerini kullandı.

SOYLU: ‘PKK DHKPC ARTIĞI DİKKAT YAKALANMA’
İçişleri Bakanı Soylu ise, Atay'ın paylaşımına yine Twitter üzerinden verdiği yanıtta "Tecavüzcü PKK yöneticilerinin talimatıyla HDP'den milletvekili olan PKK ve DHKP-C artığı; benden 'tecavüzcü kollayıcı' olmaz da senden tam tecavüzcü olur... Tuma’nın kollayıcısı, dikkat yakalanma" dedi.

NELER YAŞANDI
Batman'da ailesiyle birlikte yaşayan İpek Er, Musa Orhan’dan kendisini evlenme vaadiyle kandırdıktan sonra tecavüz ettiği iddiasıyla şikâyetçi oldu. İpek’in iddialarına göre, Siirt’te buluştuğu Musa Orhan kendisine alkol ve uyuşturucu hap içirip zorla birlikte olmuştu.

‘TECAVÜZ VAR’
Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma kapsamında İpek Er’i Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. İfadesinde, “İntiharın eşiğine geldim. Ailemin yüzüne bakamıyorum” diye ifade veren genç kız, bu olayın ardından 16 Temmuz’da intihara teşebbüs etti. Hastanede tedaviye alınan İpek, 18 Ağustos’ta hayatını kaybetti. Geride bıraktığı mektubunda, sosyal medyadan tanıştıkları Musa Orhan’la yaşadıklarını gün gün anlatmıştı. Adli Tıp Kurumu raporu İpek’in ölümünün ardından hazırlandı. Rapora göre İpek tecavüze uğramıştı.

ADLİ KONTROLLE SERBEST
İpek’in intihara teşebbüs etmesinden bir gün sonra gözaltına alınan Musa Orhan'a tutuklama istendi ancak adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Jandarma Genel Komutanlığı Musa Orhan’ı açığa aldı. İpek’in ifadeleri üzerine soruşturma başlatan Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı, nitelikli cinsel saldırı iddiasıyla Musa Orhan hakkında iddianame hazırladı. İddianameyi kabul eden Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Musa Orhan hakkında yakalama kararı çıkarttı. Teslim olan Musa Orhan19 Ağustos’ta tutuklandı.

'KAÇMA ŞÜPHESİ YOK'
Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş tutuklama kararına itiraz etti. Akkuş itiraz dilekçesinde, müvekkilinin kaçma şüphesi bulunmadığı ve sabit ikametgâh sahibi olduğunu öne sürdü. İtirazı Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi değerlendirdi. Mahkeme, avukat Akkuş’un itiraz dilekçesinde belirtilen hususları yerinde görerek Musa Orhan’ın tahliyesine karar verdi. Karar kısa süre içinde Orhan’ın tutuklu bulunduğu cezaevine ulaştı. Cezaevi idaresi kararla birlikte Musa Orhan’ı serbest bıraktı.

BAŞSAVCILIK İTİRAZ ETTİ
Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı ile Siirt Barosu, Musa Orhan’ın tahliye kararına itiraz etti. Siirt 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itirazda, Musa Orhan’ın yeniden tutuklanması talep edildi. Siirt Barosu yaptığı açıklamada, “Kızımız ve ailesinin yaşadığı mağduriyetle ilgili hukuki sürecin başından beri müdahil olan baromuzun, bundan sonraki süreçlerde de ailenin yanında olarak dava dosyasının takipçisi olacağının kamuoyunca bilinmesini isteriz” denildi.

MAHKEME REDDETTİ
Siirt 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi ise, savcılığın intihar eden İpek Er’e cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan Musa Orhan’ın tahliye kararına itirazını reddetti.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ