Genel
08 Eylül 2019 ( 274 görüntülenme )

SOYLU'DAN KAYYUM AÇIKLAMASI!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atanacağı yönündeki iddialarla ilgili bugün açıklama yapacağını söylemişti. CNN Türk'te Hakan Çelik'in konuğu olan Bakan Soylu belediyelere atanan kayyumlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

"KAYYUM DEĞİL GEÇİCİ VEKİL ATAMASI"


İBB’ye kayyum atanıp atanmayacağıyla ilgili açıklamayı bugün yapacağını söyleyen Soylu, programda önce kayyumun kelime tanımını yaparak ardından da Güneydoğu’daki belediyelere kayyumlarla ilgili “Bu işin doğrusu geçici görevlendirilen belediye başkanları. Kayyım başkan değil burada geçici olarak vekil atanması söz konusu. ” dedi.

Bakan Soylu sözlerine şöyle devam etti:

"YAPILAN İŞLEMLER ANAYASAYA UYGUN"

“Teröre bulaşan belediye başkanlarına yapılan işlemlerin hepsi anayasaya uygun. Önceki davalarda 237 yıl 237 ay hapis cezası verildi. Bir kişinin seçilmiş olması istediğini yapabilme özgürlüğünü getirmez. Bir belediye başkanı teröre bulaştığında, yolsuzluk yaptığında seçildikleri için işlem yapmayalım mı? Görevden alınan başkanlarla ilgili mahkemeler sürüyor, cezalar artabilir.

"KİMLİK KARTLARINDAN AY YILDIZI ÇIKARTTILAR; TERÖRE DESTEK SAĞLADILAR"

Görevden alınan Diyarbakır belediye başkanı; terörist cenazesine gideceksin, teröristin ismini caddene vereceksin. Teröristlere ilaç sağlayacaksın, onları tedavi edeceksin. Personel kimlik kartlarından ay yıldızlı bayrağı gelir gelmez çıkartacaksın. CHP’li kardeşlerime sesleniyorum; bunu hazmedebiliyor musunuz. Ben hazmedemiyorum. Bunlar olduğunda gereken yapılır. Görevden alınan Diyarbakır belediye başkanının 8 tane soruşturması var. Şüpheler kuvvetli olmasa bu adımlar atılmazdı.

Kayyımlar atandıktan sonra bu bölgelerde yapılan çalışmaları görüyoruz. Tunceli’de tekstilde çalışacak adam bulunamıyor. Ağrı’da binlerce kadın için iş istihdamı sağlandı. Biz çocuklarımızı korumak zorundayız.

Eş başkanları seçen Kandil’dir. Bakın bunu burada ilk kez söylüyorum. Türkiye bu rakamı ilk kez duyacak. Bunlar 2015 yılında 15 yaşından küçük 521 tane çocuğu terörist olarak dağa götürdü. Çocuklarımızı teröristlerin eline bırakmayız.”

Kayyum tartışması nasıl biter?

“Neden suç işlemiş ya da suça meyilli birini aday olarak gösteriyorlar. Biz geçen dönemde sadece PKK’dan belediye başkanlarını görevden almadık, 7 belediye başkanı da FETÖ’den dolayı görevden alındı. ”

İSTANBUL VE ANKARA'YA KAYYUM TARTIŞMASI

İstanbul Haziran’da bir karar verdi. Bu karar İstanbul’da bir belediye başkanının seçilme kararıdır. Bu karar demokratik ve hukuki bir karardır. Burada seçmenin oy vermesinin bir sebebi vardır.

Burada elde edilen bütçeyle hizmetleri koordine edilmesi… Vatandaş Çöpümü topla, suyumu akıt, ulaşım imkanlarını ortaya koy dedi.

Belediye Türkiye'yi idare etmek için seçilmez. Belediyeler önemli yerlerdir. Türkiye politikalarına bir şekilde hevesli olabilirsiniz. Biz de bu milletin içinden geldik. Arkamızda büyük lobiler de yok. Önce işinizi yapacaksınız. Buradan kalkıp İstanbul seçmeninin meşruiyetini bir meşruiyetsizlikle ciro etmek olmaz. Ben de İstanbul’da oy verdim. Orada ‘Size 16 milyon İstanbullunun selamını getirdim’ dedi. Ben öyle bir selam göndermedim.

Bu iş bir belediye başkanının işi değil. Bunu ben değil, İstanbul seçmeni değerlendirir.

Bir İçişleri Bakanı olarak yanlış yapılanı uyarmak benim hakkım. Bu işin bu boyunu nasıl değerlendirileceğini ortaya koymak benim hakkım. Bizzat terör örgütünün görevlendirdiği kişilere moral verenleri uyarmak benim hakkım.

İstanbul ve Ankara’ya kayyum atanması söz konusu değil. Kayyum atanması için terörle ilişkili olması gerekir.”

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ