Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2371 görüntülenme )

Sosyal Medya Kullanıcıların Dikkatine!

Yakında Hazırlanacak...
Sosyal medyanın 'anayasası' hazırlanacak

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, gün geçtikçe sosyal medyanın yaygınlaştığını, Türkiye'nin taraf olduğu Avrupa Komisyonu Siber Suçlar Komisyonu tarafından bir metin hazırlanacağını, böylece sosyal medyanın bir anayasası olacağını söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AA muhabirine, kullanımı gittikçe yaygınlaşan sosyal medyaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hayatın bir gerçeği haline gelen sosyal medyanın yaygın kullanımından mutluluk duyduklarını dile getiren Yıldırım, bu alanda yapılan yatırımlarla Türkiye'nin Afrika ülkeleri seviyesinden Avrupa'nın ilk 10 ülkesi arasına girdiğini anlattı.

"İnternet ilaca benziyor, ayarını kaçırınca zehirliyor"
Yıldırım, Türkiye'nin sosyal medya kullanımında dünyada ilk 5 ülke arasında yer aldığını ifade ederek, "İnternet, çaya çorbaya limon gibi. Çok faydalı bir şey ama ayarını kaçırdığınız zaman ilaca benziyor, tedavi edecekken zehirliyor" dedi.

İnternetin zararlı etkilerine dikkati çeken ve bu konuda toplumu korumak istediklerini vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi:
"Biz diyoruz ki 'sosyal medya sorunsuz medya değildir', gerçek hayatta ne suçsa, sanal dünyada da aynı şeyler suçtur. Vatandaşlarımızın bunu bilmesi lazım. Kimse, 'ben yazarım bir şey, çekilirim kenara' demesin. O tuşa elinizi attığınız zaman, kaybolmuyor, iz bırakıyor. Önünde sonunda o gelir sizi bulur. O yüzden dikkatli olacağız, kimsenin hakkına, hukukuna tecavüz etmeden, suç teşkil edecek paylaşımlar yapmadan, sosyal medyayı olabildiğince geniş kullanalım ama başkalarına zarar vermeyelim."

"Siber ortamın anayasası olacak"
Yıldırım, Türkiye'nin Avrupa Komisyonu Siber Suçlar Komisyonu'na taraf olduğuna dikkati çekerek, sosyal medya, internet, siber suçlar için her ülkenin ayrı ayrı kanun yapmayacağını, bir metin üzerinde anlaşılacağını dile getirdi. Komisyona taraf ülkelerin, uzlaşılan metine uyacağını belirten Yıldırım, "Bu metin sosyal medyanın, internetin, siber suçların, siber ortamınanayasası olacak. Herkes oraya bakacak, ona göre bu suçtur, değildir, şu işlem yapılsın, bu işlem yapılmasın diye karar alacak" dedi.(aa)
 
    

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İŞTE BAKANLIK SERTİFİKASI SARIZEYBEK HABER ve YAYIN Bakanlık'tan İş İlanı! Sen Başbakancılık oynadığını mı sanıyorsun Lice'de Sokağa Çıkma Yasağı! Ermeni PKK'dan Polisimize Saldırı! Dikkat! ABD'den PKK'ya 50 Ton Silah ve Cephane! Zorunlu Trafik Sigortasına YENİ ÇÖZÜM! THY'DE AKLA ZİYAN YARGIYA ŞOK SKANDAL!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Dikkat! Kredi Tuzağında SON NOKTA!