Twitter hesabından "Bir ricam var" ifadeleriyle paylaşım yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yarın 65 yaş üstü ve kronik hastaların 11.00-15.00 saatleri arasında uzun süreden beri ilk kez dışarı çıkabileceğini belirterek, sokağa çıkma yasağının olmadığı 57 ildeki vatandaşlara seslendi. Bakan Soylu, "Sizler de büyüklerimiz için bu saatlerde çıkmayın" dedi.Bakan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

‘SİZDEN BİR RİCAM VAR’
* Bir ricam var. * Yarın 65 yaş üstü ve kronik hastalarımız 11.00-15.00 arası uzun süreden beri ilk kez dışarı çıkabilecekler. * 24 ilde sokağa çıkma kısıtlaması olduğu için kimseyle karşılaşmazlar. * Diğer 57 ildeki vatandaşlarımız…* Sizler de büyüklerimiz için bu saatlerde çıkmayın.”

AKP'DE YOL BİTMİYOR
Öte yanda Sayıştay, “500 bin liralık rüşvet” iddiasıyla gündeme gelen Serik Belediyesi’nde 5 yıl içinde 6 kişinin özel kalem müdürü olarak atanıp sınavsız memur yapıldığını tespit etti. AKP'li Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, bir önceki belediye başkanının bir iş yerinden 500 bin lira aldığını iddia eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'la duruma sessiz kaldığı için tartışıp toplantıyı terk ettiğini açıklamıştı. İktidar kanadından hala ses yok.

GÜÇLÜ ARAÇLAR

Sayıştay’ın 2018 yılı denetim raporunda 500 bin liralık rüşvet” iddiasıyla gündeme gelen Serik Belediyesi’nde taşıt kiralama mevzuatına ayrı olarak araç kiraladığı tespit edildi. Belediye’nin normalde 1600cc üzerindeki araçları kiralaması gerekiyordu ancak 2000 cc gücündeki yabancı menşeili Volswagen Jetta, Volswagen Passat ve Opel Insignia araçları kiralandı.

SINAVSIZ MEMURİYET

Sayıştay, Belediye’de özel kalem müdürü kadrosunun amacı dışında kullanıldığını belirledi. “Son yıllarda özel kalem müdürlüğü kadroları amacı dışında kullanılmakta, genel olarak boş tutulan bu kadrolar, bazı şahıslara memuriyet statüsü kazandırılmak veya ilgili idarecinin izniyle diğer kurumlara naklen atamaları bu yolla sağlamak amacıyla kullanılmaktadır” diyen Sayıştay’a göre Belediye’de 5 yılda 6 kişi özel kalem müdürü kadrosuna atandıktan sonra memur yapıldı.Bu kişiler şöyle:

* E. D. 5 Haziran 2014 tarihinde özel kalem müdürü olarak atandı ve buradan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü oldu.
* Y.G. 20 Kasım 2015 tarihinde özel kalem müdürü olarak atandı ve buradan 27 Eylül 2016 tarihinde memur statüsünü kazanarak Düzce Belediyesi’ne gönderildi.
* İ. M. 14 Mart 2016 tarihinde özel kalem müdürü olarak atandı ve 27 Temmuz 2016 tarihinde Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne memur statüsünü kazanarak gitti.
* Z. M. 26 Aralık 2016 tarihinde özel kalem müdürü olarak atandı ve sonra Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’de memur oldu.
* S. T. 2 Ocak 2018 tarihinde özel kalem müdürü olarak atandı ve sonra Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde memur oldu.
* Z. D. 5 Haziran 2018 tarihinde özel kalem müdürü olarak atandı ve memur statüsünü kazınmış oldu.

‘SINAVSIZ MEMURLUK İÇİN YOL OLDU’
Sayıştay şu değerlendirmede bulundu: “Bu atamalarda; İçişleri Bakanlığından izin alınmakla birlikte öncelikle kurumda çalışan memurlardan ya da diğer kamu kurum kuruluşlarında çalışan memurlardan atama yapılması gerekliliğine uyulmadığı, bir seçim dönemi boyunca çalıştırılması esasına riayet edilmeyerek bu kadronun memuriyete sınavsız atama yolu olarak kullanılır hale geldiği, değerlendirilmektedir.”

“SEÇİM DÖNEMİ BOYUNCA ÇALIŞILABİLECEK LİYAKAT SAHİBİ KİŞİLER”
Belediye ise şu savunmayı yaptı: “İstisnai kadrolara yapılacak atamalarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 59 uncu maddesi hükümleri uyarınca Belediye Başkanının bir seçim dönemi boyunca çalışabileceği ehliyet ve liyakat sahibi kişiler seçilmesi ilkesi çerçevesinde yapılan atama sonrası sınavla girilebilecek kadrolara naklen atama yapılmayacak, istisnai kadrolara da tekraren atamalar zorunlu haller haricinde yapılmayacaktır.”

500 BİN KAYIP 'ÇIT YOK'

AKP'li Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, bir önceki belediye başkanının bir iş yerinden 500 bin lira aldığını iddia eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'la duruma sessiz kaldığı için tartışıp toplantıyı terk ettiğini açıklamıştı. CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek ise ‘rüşvet’ iddiasını Meclis gündemine taşımış, CHP’li siyasetçiler sosyal medyadan ortak bir tepki göstererek, “500 bin rüşveti kim yedi” ifadesini kullanmıştı. Hala ses yok.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ