Reklamlar
Anasayfa » Haber
01 Eylül 2017 ( 1600 görüntülenme )

ŞOK!.. SAYGI ÖZTÜRK AKP'YI SIĞINMACILARLA FENA VURDU!..

ÖZTÜRK: BUNLARA SIĞINMACI DEĞİL, NEDEN ÜLKEMİZDELER

Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, bugünkü köşesinde "Bu nasıl sığınmacılık?" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

"Suriyelilere tanınan ayrıcalık kimseye tanınmıyor" diyen Öztürk, "Ankara'daki üniversite hastanesinde bir ameliyat için Türk vatandaşından 3 bin 400 lira alınırken, Türkiye'de kaydı olmayan örneğin Kerküklü, Musullu, Telaferli Türkmen'den aynı ameliyat için 11 bin 200 lira tahsil ediliyor ama o ameliyat Suriyeliye tamamen parasız…" ifadelerini kullandı.

Öztürk'ün yazısından konuyla ilgili kısım şöyle:

"SURİYELİLERE TANINAN AYRICALIK KİMSEYE TANINMIYOR"

"Suriyelilere tanınan ayrıcalık kimseye tanınmıyor. Bir örnek vereyim; Ankara'daki üniversite hastanesinde bir ameliyat için Türk vatandaşından 3 bin 400 lira alınırken, Türkiye'de kaydı olmayan örneğin Kerküklü, Musullu, Telaferli Türkmen'den aynı ameliyat için 11 bin 200 lira tahsil ediliyor ama o ameliyat Suriyeliye tamamen parasız…

"BUNLARA SIĞINMACI DENEMEZ"

"Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Suriye'de akrabaları var. Suriye ile sorunlar yaşamadığımız dönemlerde onlar Türkiye'ye, Türkiye'dekiler de Suriye'ye gidip gelir, bayramlarını kutlarlardı. Bugün durum farklı: Türkiye'de bulunan Suriyeliler, kaçtıkları ülkeye canları istediği zaman gidip geliyor. Günlerce Suriye'de kalıyor, sonra ülkemize dönüyor. Bayramlarda gidiyor, kalıyor ve daha sonra dönebiliyorsa, bunlara “sığınmacı” da denilemez. "

"BUNLAR NEDEN ÜLKEMİZDE"

"Çünkü 1951 tarihli sözleşmenin hiçbir statüsü, ülkemizde bulunan Suriyeliler için geçerli değil. Ülkesinden can güvenliği nedeniyle kaçtığını bildiklerimiz, ülkelerine gidebiliyor, orada kalabiliyor, işlerini yapabiliyor. O zaman, bunların ülkemizde bulundurulmasının farklı nedenleri olabilir." 

"BUNLAR BAYRAMA GİDİYOR, AKRABALARINI DA ALIP GERİ DÖNÜYOR"

"Suriyelilere 300'er lira bayram harçlığı verildi. Sınıra yakın ilçelerdeki kamu bankasının ATM'leri önünde uzun kuyruklar oluşturan Suriyeliler, parasını aldıktan sonra asıl ülkeleri Suriye'ye gitti. Bazısı geri dönmek istemiyor ama Türkiye'de kendilerine bir şeyler verileceği beklentisi içinde olmaları nedeniyle oradaki akrabalarını, komşularını da alıp ülkemize geliyor. Bazı yörelerde, Suriyelilerin iskanı için çalışma yapılıyor. Örneğin Kırıkhan'ın Gümit bölgesinde iş makineleriyle bunun hazırlığı yapılıyor. "

Kaynak: Sözcü/ Yeniçağ

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

KAMU-SEN ANKETİNDE İLGİNÇ SORU ÇARPICI CEVAP! Irak'tan Türkiye'ye İLGİNÇ Mesaj! ŞOK!..BEŞ ŞİRKETE KAYYUM! MHP Erzurum Milletvekili AYDIN'dan MUHTEŞEM ÇIKIŞ! DİYARBAKIR ASKERİ KIŞLASINDA AĞIR VAKA!.. DURUM DAHA DA AĞIRLAŞIYOR... ŞOK!.. PEŞMERGE'DEN TÜRKİYE'YE AKIL ALMAZ TEHDİT! O Partinin Genel Başkan Yardımcısı Tutuklandı! MANİSA'DA KORKUTAN DEPREM!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Erdoğan-Putin Arasında Sürpriz Görüşme!