Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2590 görüntülenme )

Şok! NATO Tüm Güçleriyle Geliyor!

Uçaklar ve savaş gemileri...
  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin güvenliği için Akdeniz’e uçaklar ve savaş gemileri gönderileceğini duyurdu.
 
NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı medyaya açıklama yapan Jens Stoltenberg, Rusya ile ilişkilerde öngörülebilirliği yeniden sağlamanın yollarını görüşeceklerini belirterek, "Kontrolden çıkabilecek olayları ve kazaları önlemek için şeffaflık ve risklerin azaltılması üzerinde çalışacağız" dedi.
 
Jens Stoltenberg, bir soru üzerine, NATO'nun yıllarca Türkiye'ye destek verdiğini ve eskiden beri savunma planları olduğunu hatırlattı.
 
Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'ye hava savunma sistemlerinin (Patriotlar) de konuşlandırıldığına dikkat çeken Stoltenberg, bugünkü toplantıda da bu desteğin nasıl devam edeceğini ve hangi tür güvencelerin sağlanabileceğini ele alacaklarını ifade etti.
 
Bu önlemlerin Rus uçağının düşürülmesiyle bağlantılı olmadığını, bundan daha önce bazı kararların alındığını savunan Stoltenberg, Türkiye'de halen İspanya'ya ait Patriotlar ile Amerikan savaş uçaklarının destek amaçlı bulunduğunu hatırlattı.
 
“İngiltere'den Türkiye'ye uçak”
 
Bölgeye gönderilecek destek hakkında bilgiler de veren Stoltenberg, İngiltere'nin NATO ittifakı kapsamında Türkiye'ye uçak, Almanya ve Danimarka'nın Akdeniz'e taktik komuta gemileri sevkedeceğini belirtti.
 
NATO Genel Sekreteri, diğer müttefiklerden de benzer taahhütler beklediğini ekledi.
 
Türkiye'ye yapılacak bu taahhütlerden bazılarının birkaç hafta içinde yerine getirilmesini beklediğini söyledi.
 
Stoltenberg , Rusya kriziyle ilgili olarak ise gerginliklerin azaltılması ve geçtiğimiz haftakine benzer olayların tekrar etmemesi için mevcut mekanizmaların güçlendirilmesine odaklanılması yönündeki çağrıyı yineledi.
 
Rusya'nın Suriye'ye gönderdiği S-400 füzelerinin ardından ABD öncülüğündeki koalisyonun bu ülkedeki IŞİD hedeflerine yönelik saldırılarının azaldığını hatırlatılması üzerine Stoltenberg, Rusya'nın Doğu Akdeniz'de yaptığı yığınaklarla başka askeri güçlerin yaklaşmasına engel olacak kapasiteler geliştirdiğini kabul etti.
 
Stoltenberg, konuşmasına şöyle devam etti:
 
"İşte NATO'yu harekete geçiren sebeplerden biri de tam olarak bu. Bu yüzden, güçlerimizin hazır olma kapasitesini artırdık. İttifak'ın Doğu kısmındaki varlığımızı bu yüzden artırdık. Bu yüzden, daha iddialı bir Rusya'ya karşı askeri kapasitemizi ve caydırıcılığımızı güçlendirmeye devam ediyoruz."  
 
“ABD: Türkiye NATO müttefikimiz”
 
Bu arada, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler, 24 Kasım tarihinde Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle  Rus uçağını düşürmesinden sonra bozuldu.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, düşürülen Rus uçağına ilişkin, “NATO müttefiki olarak Türkiye’nin yanındayız” demişti.
 
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook ise, "Türkiye NATO müttefikidir ve bu hava sahası da NATO'nundur. Türkiye'nin de kendini savunma hakkı bulunmaktadır" ifadesini kullanmıştı(Rudav).

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ