Genel
14 Aralık 2016 ( 8282 görüntülenme )

ŞOK!.. IŞİD Silahlarını Bakınız Hangi Ülkeye Yıktılar!

"IŞİD'in silahları mercek altında"

Musul'da IŞİD'in terk ettiği silah fabrikalarını inceleyen CAR örgütü, IŞİD'in silah sevkiyat şebekesiyle ilgili raporunu yayınladı. 


Raporda sevkiyatın önemli bölümünün Türkiye üzerinden yapıldığına dikkat çekiliyor.

Silah sevkiyatları konusunda uzman İngiliz sivil toplum kuruluşu Conflict Armament Research (CAR) uzmanlarından oluşan ekipler, kasım ayında IŞİD'e karşı Musul'da yürütülen operasyonda Irak birliklerine eşlik etti. 

IŞİD'in terk ettiği altı silah fabrikasında ve cephede bırakılan silah ve cephaneler üzerinde incelemelerde bulunan uzmanların hazırladığı rapor, çarşamba günü kamuoyuna sunuldu.

CAR Başkanı James Beavan, DW'nin sorularını yanıtladı:

DW: CAR raporuna göre IŞİD füze yakıtı ve patlayıcı maddeler için gerekli kimyasal ön ürünleri büyük miktarlarda ve istikrarlı bir sevkiyat zinciri üzerinden edinebiliyordu. Sevkiyatın ağırlıklı olarak Türkiye üzerinden yapıldığı belirtiliyor. Bu kadar uzun bir süre istihbarat servislerinin dikkatini çekmeden böyle bir sevkiyat şebekesini nasıl işletebildiler?

James Beavan: "Türk hükümeti bu konuda bir sorun olduğunu biliyor. Bu nedenle iç piyasada örneğin potasyum nitrat (güherçile) satışını düzenlemek için adımlar atıyor. Bu tarımda gübre olarak kullanılıyor ama aynı zamanda patlayıcı madde yapımında da kullanılabilir. 

Sorunun farkındalar ancak sonuçta ortadaki gerçek, IŞİD'in uzun bir süre Türkiye'nin güneyindeki ticari piyasada ön ürünler ve kimyasal madde temin edebilmiş olması. 

Sevkiyat zinciri incelendiğinde bu açıkça ortaya çıkıyor. IŞİD kontrolündeki bölgelerle Türkiye'nin güneyi arasındaki sınır uzun süre az ya da çok açık durumdaydı. Sınırötesi yoğun ticaret vardı. Türkiye ile Suriye'de YPG milisinin kontrolündeki bölgeler arasındaki sınıra baktığımızda ise enteresan bir tezat var. Bu sınır sımsıkı kapalı."

DW: Kendi silah üretimi dışında IŞİD'in diğer silah kaynakları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

James Beavan: "IŞİD başlangıçta Irak ordusundan büyük miktarlarda silah ve mühimmat yağmaladı. Hala IŞİD'in elinde Irak ordusu depolarından kaynaklanan silahlar görüyoruz. 

IŞİD Suriye ordusundan da çok sayıda silah ele geçirdi. Son dönemde Suriye'nin kuzeyi üzerinden gelen silah ve mühimmat sayısında artış var. Bunlar çeşitli ülkeler tarafından finanse edilen, Türkiye üzerinden Suriyeli muhalif gruplara aktarılan ve sonradan IŞİD'in eline geçen silahlar."


Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ