Reklamlar
Anasayfa » Haber
13 Temmuz 2017 ( 800 görüntülenme )

TÜRK TELEKOM'DA KRİTİK GELİŞME!..

Türk Telekom'un ana ortağı Oger Telecom'a kredi veren bazı bankalar Oger'in Türk birimi OTAŞ'ın Türk Telekom'da sahip olduğu yüzde 55 hissenin olası satışı için potansiyel alıcılarla resmi olmayan görüşmeler yürütüyor. Firmanın 4.75 milyar dolar banka borcu var.

Konuya yakın dört kaynağın verdiği bilgiye göre, Türk Telekom hisseleriyle yakından ilgilenen iki potansiyel yabancı alıcı var. Kaynakların verdiği bilgiye göre Türk Telekom’da satış sürecinin Eylül sonuna kadar sonuçlanma potansiyeli var.

Türk Telekom’un yüzde 55’ini satın alan Oger Telecom, satın almayı kendine ait Ojer Telekomünikasyon AŞ (OTAŞ) adlı bir şirket üzerinden yapmıştı. Oger kredinin her biri 290 milyon dolar büyüklükteki Eylül 2016 ve Mart ayı geri ödemelerini kaçırdı.

Oger’e 2013 yılındaki 4.75 milyar dolar tutarındaki krediyi veren bankalar arasında, ilk çeyrek bilançolarında yer alan notlara göre 1.5 milyar dolar ile Akbank, 951 milyon dolar ile Garanti Bankası ve 1.9 milyar lira karşılığı tutarla İş Bankası bulunuyor.

Türk Telekom için OTAŞ’a kredi veren bankalar ayrıca değerleme ve potansiyel alıcılar konusunda danışmanlık için uluslararası kurumlarla görüşüyor.

OTAŞ’ın Eylül sonuna kadar yükümlülüklerini yerine getirememesi durumunda, OTAŞ’ın yönetim kurulu üyeleri Türk Telekom’dan düşmüş sayılacak, yerlerine Hazine’nin atama yetkisi olacak.

Kaynak: Sözcü

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bağdat'tan Erbil'e Soğuk Duş! Tayyip'e Verilmeyen Meydan İçin Yeni Karar İkinci Oslo Skandalı MALİYE'YE BORCU OLANLARIN ÖNEMLE DİKKATİNE... Ağbaba'dan Başbakan Yıldırım'a CEVAP! FLAŞ! ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan ŞAŞIRTICI AÇIKLAMA! ERDOĞAN'DAN ÜÇ ÜNİVERSİTEYE REKTÖR!.. Yaralı Polisimize Siper Olan Askerimizin Sözleri Ağlattı!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Türkeş: 'Allah bunlara iktidar nasip etmesin'