Genel
12 Ocak 2019 ( 765 görüntülenme )

Uyarı üstüne uyarı!.. ÜÇ MİLYONLUK SIĞINMACI DALGASI...

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, Menbiç ve Fırat’ın doğusuna yapılacak bir askeri harekat sonucunda, 3 milyon sığınmacının daha Türkiye’ye gelebileceğine dikkat çekti.


'ÜÇ MİLYONLUK TEHLİKE'

Ümit Özdağ, “İdlib bölgesine yönelik Suriye Rejim güçlerinin düzenleyeceği muhtemel bir operasyon neticesinde İdlib genelinde yaşayan yaklaşık 3 milyon insanın büyük bir kısmının ülkemize doğru hareketlenmesi ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır” ifadesini kullandı.

Fırat Nehri’nin batısında muhalif grupların kontrolü altında bulunan son bölge olan idlib’de konuşlu silahlı gruplar arasında 2019 yılının ilk günlerinden itibaren şiddetli çatışmalar yaşandığını ifade eden Özdağ, açıklamalarını şöyle sürdürdü;

'HEYET TAHRİR ŞAM ÖRGÜTÜ GÜÇLENİYOR'

“Bu çatışmalar kapsamında Türkiye’nin terör örgütleri listesine aldığı Heyet Tahrir Şam, AKP’nin desteklediği örgütlere karşı başarı sağlamış ve önemli kazanımlar elde etmiştir. Heyet Tahrir Şam, kısa bir süre içerisinde 70’e yakın yerleşim birimini ele geçirmiştir. Ayrıca, stratejik önemi haiz M5 karayolunun kontrolünü tamamen sağlamıştır ve 9 Ocak tarihi itibarıyla Hama kuzeyinde yer alan Gab Ovası bölgesini muhalif gruplardan olan Ahrar-u Şam’dan geri almıştır.” dedi.

“İdlib’de 1 Ocak 2019’dan itibaren yaşanan çatışmaların Türkiye açısından çok önemli, sonuçlar doğuracağına dikkat çeken Ümit Özdağ, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"4 GÖZLEM NOKTAMIZ KUŞATILDI"

" Öncelikle, Heyet Tahrir Şam tarafından ele geçirilen bölgelerde 2017 yılı Ekim ayından itibaren Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü adı altında 12 ayrı bölgede gözlem noktalarımız ve Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerimizin bulunmasıdır. Dört gözlem noktamız terör örgütü tarafından kuşatılmıştır bilgileri gelmektedir.”

'RUSYA GÖZDAĞI VERİYOR'

“İkinci önemli husus ise yaşanan çatışmaların zamanlamasına ilişkindir. ABD’nin Suriye’den çekilmesine yönelik aldığı kararın ardından Türkiye’nin ilgisinin Münbiç ve Fırat'ın doğusuna yönelmesi ile eş zamanlı olarak Heyet Tahrir Şam’ın bölgedeki faaliyetlerinin hızlanmasıdır. Bunun tesadüf olması mümkün değildir. Ayrıca bu gelişmenin Rusya’nın izni hatta teşviki olmadan olmaması da mümkün değildir.

 Trump’ın ABD’nin Suriye’den çekileceğini açıklamasından sonra başlayan Türkiye-ABD ilişkileri, Moskova’dan tepki gördü. Ve Moskova şimdi İdlib’de kaslarını gösteriyor, kendisi olmadan hiçbir oyunun kurulamayacağını gösteriyor.”

'SURİYE İDLİB'E MÜDAHALE EDEBİLİR'

“Üçüncü önemli husus ise İdlib bölgesi güneyinde yer alan Han Şeyhun bölgesi ve civarına yönelik hava harekatlarının giderek artması ve Suriye Rejim güçlerinin İdlib doğusuna takviye birlik göndermesidir. Bu faaliyetlerden Rusya destekli Suriye Rejim güçlerinin İdlib bölgesine yönelik bir operasyon düzenlemesi ihtimalini artırmaktadır."

'ÜÇ MİLYONLUK SIĞINMACI DALGASI GELEBİLİR'

 "İdlib bölgesine yönelik Suriye Rejim güçlerinin düzenleyeceği muhtemel bir operasyon neticesinde İdlib genelinde yaşayan yaklaşık 3 milyon insanın büyük bir kısmının ülkemize doğru hareketlenmesi ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

 Yüksek çatışma bölgesi içinde bulunan askeri birlikler her an tehlike ile karşı karşıyadır. Ancak Heyet Tahrir Şam bu aşamada Türkiye’ye karşı saldırgan tavır alacağını zannetmiyorum. Fakat olayın şekillenmesini sağlayan güçler böyle bir süreci tetiklerler ise durum hızla değişebilir.”

kaynak: yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ