3381 görüntülenme 07 Temmuz 2017
Hamburg'da protestolara şiddet karıştı: 160 polis yaralı, 70 gözaltı var

G20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Hamburg, aynı zamanda da yoğun protestolara sahne oluyor. Protestocular arasındaki şiddet eğilimliler ile polis arasında çatışmalar yaşanıyor.

Deutschland Hamburg - G20 Proteste (picture-alliance/AP Photo/M. Schrader)
Polis zırhlı aracın üzerindeki göstericiyi indirmek için biber gazı kullanıyor
Hamburg'daki G20 Zirvesi'ne katılan heyetler için bu akşam Elbfilarmoni’de Beethoven’ın 9. Senfonisi’nin icra edilen konser öncesi birçok gösterici, filarmoni binasına doğru yürüdü. Polis, binaya yaklaşık iki kilometre mesafede bulunan liman kesitinde toplanan yaklaşık 6 bin göstericiyi tazyikli su kullanarak dağıtmaya çalıştı. Elbfilarmoni'ye teknelerle ve yüzerek yaklaşmaya çalışan aktivistler ise polis tarafından durduruldu.

Hamburg polisi, perşembe gününden bu yana çıkan olaylarda toplam 70 kişinin gözaltına alındığını, 15 kişinin de tutuklandığını bildirdi. Gösterilerde şimdiye dek yaklaşık 160 polisin yaralandığı aktarıldı. Bu arada şiddet yanlısı göstericilerin St. Pauli semtinde sokaklarda barikatlar kurarak polis ile yeniden çatışmaya hazırlandığı bildiriliyor. 

Hamburg Emniyet Genel Müdürü Ralf Martin Meyer ise Twitter üzerinden paylaşılan bir video mesajında, durumun biraz sakinleştiğini, ancak akşamın ilerleyen saatlerinde ve cumartesi günü yeni olayların çıkmasından endişelendiklerini söyledi. Polis sözcüsü Timo Zill de, sabah saatlerinde polislerin şiddet yanlısı göstericiler tarafından sapanla fırlatılan çelik toplarla yaralandığını açıkladı.

14 gösterici yaralandı
Gün boyunca zirveye eşlik eden protestolar sırasında çıkan şiddet olaylarında arabaların ateşe verilmesine devam edildi. İtfaiyeden yapılan açıklamada, perşembe günü başlayan olaylarda, özellikle şehrin batı kesiminde onlarca arabanın ateşe verildiği kaydedildi. Polis sözcüsü Timo Zill, "belli bir ideolojiyi takip eden radikal solculara" hazırlıklı olduklarını belirtti. G20’nin, şiddet olaylarını çıkaranların umurunda olmadığını, bu kişilerin "sadece şiddet meraklarını tatmin etmek" istediklerini kaydeden sözcü, militanların başlıca amacının mümkün olduğu kadar çok arabayı ateşe vermek olduğunu ve bunun daha önce rastlamadıkları bir olgu olduğunu söylüyor.

Kaynak: Deutsche Welle


Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ