Politika
28 Mart 2017 ( 199035 görüntülenme )

ŞOK!.. ERDOĞAN "İSTİFA EDERİM" DEDİ... VE BAKIN NE OLDU!..

ERDOĞAN: FESHETME YETKİSİ VARSA İSTİFA EDERİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un Büyükçekmece ilçesindeki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kılıçdaroğlu’nun iddia ettiği gibi Cumhurbaşkanının Meclis'i feshetme yetkisinin olmadığını belirterekEy Kılıçdaroğlu, sen bunu ispat edersen ben cumhurbaşkanlığından istifa edeceğim” dedi.

AKP BROŞÜRÜNDE DE, GENEL BAŞKAN YARDIMCISININ RESMİ SİTESİNDE DE “FESİH” VAR

AKP’nin hazırladığı referandum broşüründe, referandumda oylanacak olan anayasa düzenlemesinde bu yetki resmen “fesih” olarak geçiyor. 

AKP broşüründe aynen şöyle anlatılıyor;
“Fesih yetkisi,yeni sistemde seçimlerin karşılıklı olarak yenilenmesi yoluyla gerçekleşebilecektir. TBMM 3/5 çoğunlukla, Cumhurbaşkanı da dilediği zaman bu yetkiyi tek başına kullanabilir..”

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili Yasin Aktay’ın resmi internet sitesinde de paketteki madde “fesih” olarak anlatılıyor. Aktay’ın sitesinde aynen şöyle deniliyor;
“Cumhurbaşkanı’na Meclis’i feshetme yetkisi veriliyor ama Meclis’i feshettiğinde kendi görevine de son vermiş oluyor. Aynı şey Meclis için de sözkonusu. Bir taraf diğerini feshettiğinde, beraber seçime, yani millete, yani gücün asıl sahibine gitmiş oluyorlar.”

AKP’LİLER MECLİS TUTANAKLARINDA DA “FESİH YETKİSİ” DİYE ANLATMIŞLAR

Erdoğan’ın “fesih yetkisi yok” demesine rağmen, Anayasa değişiklik paketinin Meclis’teki görüşmeleri sırasında bizzat AKP’li vekillerin de durumu kürsüden “fesih yetkisi” olarak anlattıkları ortaya çıktı. 

İşte tutanaklarda AKP’lilerin konuşmaları;
AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu (12 Ocak 2017) – Sayın
Başkan, değerli arkadaşlarım; Amerika'daki model ideal olan bir sistemdir. Bizim getirdiğimiz karşılıklı fesih meselesini Amerika bugün tartışıyor, açın literatürü, görürsünüz. Obama'nın bütçesi reddoldu, Obama'ya “Zavallı Obama” diyen benim. Hakikaten zavallı Obama çünkü Amerika'da maaş ödeyemez duruma düştüler.

AKP Adana Milletvekili Necdet Ünüvar (12 Ocak 2017) – Bir başka husus: Fesih yetkisi. Esasında, burada fesih değil, yenileme var yani Cumhurbaşkanı Parlamentoyu feshederse esasında kendi seçilmiş olduğu hakkını da feshetmiş oluyor, bu, gözden kaçırılıyor.

AKP Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat (13 Ocak 2017 ) –
En çok tartışılan konulardan bir tanesi de Cumhurbaşkanına tek başına fesih yetkisi verilmektedir. Şu andaki, mevcut 82 Anayasası'nda da Cumhurbaşkanının Meclisi feshetme yetkisi vardır ama Meclisin Cumhurbaşkanını feshetme gibi bir durumu söz konusu değildir.

 Cumhurbaşkanı çok geniş yetkilerle donatılmış ama Cumhurbaşkanına dokunan hiçbir şey söz konusu değildir. Getirdiğimiz sistemde, cumhurbaşkanlığı sistemiyle hem Cumhurbaşkanı hem de yasama karşılıklı olarak birbirini feshetme yetkisine sahiptir. Onun için, bu sistemde -belirtmiş olduğumuz gibi, dediğimiz gibi- Cumhurbaşkanının tek başına Meclisi feshetme yetkisinden çok, Meclisin de Cumhurbaşkanını feshetme yetkisi vardır.

MHP Afyon Milletvekili Mehmet Parsak (9 Ocak 2017) –
Anayasa'nın 116'ncı maddesinde karşılıklı fesih çerçevesinde bir değişiklik söz konusu. 116'ncı maddede belirli şartlar altında Parlamentonun feshedilmesi söz konusu, Cumhurbaşkanına tanınan böyle bir yetki var. E şimdi Anayasa'nın hiçbir yerinde, tam tersi olarak, Cumhurbaşkanına tanınan bu yetkinin Parlamentoya tanınması gibi bir durum ne yazık ki söz konusu değil. Burada her iki kuvvet bakımından da -artık yürütme 

Cumhurbaşkanından ibaret olduğuna göre- yasamanın yürütmeye, yürütmenin de yasamaya karşı, eğer karşı kuvveti feshederse kendisini de seçime götürmek suretiyle milletin yeniden hakemliğine gidilmesi çerçevesinde yeni bir düzenleme söz konusudur(Sözcü)

Durum bu.
Düzenleme açık: Meclis'i yenilmek demek FESHETME demektir.
Bakalım şimdi İSTİFA EDERİM çıkışında bulunan sayın Erdoğan buna ne diyecek!

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ