Politika
08 Kasım 2017 ( 157909 görüntülenme )

ŞOK!.. ERDOĞAN DAVASI SANIĞI KONUŞTU... ORTALIK FENA KARIŞTI...

SÖZMEZATEŞ: FETÖ TEZGAH, TUZAĞA DÜŞÜRÜLDÜK

Yeniçağ Gazetesi’nden Arslan Bulut yazdı:

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü davasında, daha önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a suikast girişimini planlayıp yönetme iddiası ile mahkûm edilen eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş de savunma yaptı.

Savunmanın, önemli bulduğum bazı bölümlerine, hiç yorum yapmadan dikkatinizi çekmek istiyorum. Sönmezateş;

“BEN FETÖCÜ DEĞİLİM”

"Hiçbir imamın, tarikat şeyhinin önünde diz çökmedim, el öpmedim. Sosyal demokratım, Mustafa Kemal Atatürkçüyüm.
Laz'ım, Sünni'yim, Kürt'üm, Türk'üm, Türkiyeliyim bu kadar. Gülen'i almak mı istiyorsunuz, alın gelin, beni karıştırmayın. FETÖ'cü olmadım, olmayacağım. 115 bin yılla yargılanıyorum, FETÖ'cülük 15 yıl, bunu asla kabul etmiyorum. 115 bin yıl yatarım, FETÖ'cülüğü kabul etmem." dedi.


"KÖPRÜYÜ TUTMAK DANGALAKLIK"

Sönmezateş, halka rağmen İstanbul'da köprü kapatılarak darbe başlatılmasını "dangalaklık" olarak nitelendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilişkin görevin, Semih Terzi tarafından 13 Temmuz'da kendisine bildirildiğini aktaran Sönmezateş;

“KAZIK ATTILAR”

"Bekletilmeyle ilgili olarak, telefon Akıncı'dan mı geldi?" sorusu üzerine, "Bir özel kuvvet tarafı var, bir hava kuvvetleri tarafı var. Böyle bir kazığı insan hayatında bir kez yer, onu da yedik zaten, 4 saat bekletildik." dedi.

“EMİR KOMUTA ZİNCİRİ İÇİNDE DEDİLER”

Sönmezateş, darbenin nasıl, kimler tarafından yönetildiğine ilişkin soruyu da "Ben emir komuta zinciri içinde olduğunu zannediyordum. Değilmiş. Bana da buna inanmak düşüyor. Semih Terzi, net bir şekilde emir komuta zinciri içinde olduğunu söyledi. Keşke yaşasaydı. 

"BİZ GİDERKEN ERDOĞAN YOKTU"

"Eğer ölmeseydi Özel Kuvvetlere 'Siz manyak mısınız? Cumhurbaşkanı İstanbul'da, görev iptal.' derdi ama öldüğü için diyemedi. Terzi öldükten 20-25 dakika sonra, bütün dünya Cumhurbaşkanının İstanbul'da olduğunu bilirken biz Marmaris'e gittik. Akıl alır gibi değil. İçime koyuyor da o yüzden." diye cevaplandırdı.

“KİM NE EMİR VERDİYSE KONUŞSUN”

"Akıncı'da size emir veren yüksek rütbeliler kimdi?"
sorusu üzerine Sönmezateş, "Herkes ne emir verdiyse konuşsun. Siz beni öldürmek mi istiyorsunuz. Bunlara cevap vereceğim ve beni yaşatacaklar mı? O yüzden bu kadar yeterli. Yapmayın lütfen." dedi.

“FETÖ BİR TEZGAH”

Sönmezateş, bir başka soruya "Darbe girişimini ordudaki safkan FETÖ'cüler yaptı diyorsanız yazık edersiniz, insan aklıyla oynanmış olur. Bu kadar insan emir komuta zinciri var zannediyordu." cevabını verdi.

“BENİM TERFİMDE ERDĞAN’IN İMZASI VAR”

"FETÖ'nün etkili olduğu bir dönemde generalliğe terfi ettirildiği"
hatırlatılan Sönmezateş, karacıların teklifiyle terfi ettirildiğini, terfisinin altında Cumhurbaşkanının imzasının olduğunu söyledi.

“FETÖCÜLER HALA DURUYOR”

"Odanızda FETÖ ile ilgili bir listenin olduğundan bahsettiniz. Bu liste kaç kişilikti? Bilgi kaynağınız neydi? Bu listeyi içerik olarak legal veya illegal kimlerle paylaştınız?" sorusuna Sönmezateş, "Bunu Genelkurmay'da paylaştığım komutanlarım var. O liste generaller ve kurmay albay seviyesiyle bitiyor. Devletimizin haberi var. O, benim sigortamdı. Hep bir yerde tutmaya özen gösterdim. Fakat o listede olup da şu anda terfi etmiş çok kritik yerlerde olanlar var." diye cevaplandırdı.

Bu listeyi, gelecekte başına bir durum gelmesi durumunda kullanmayı düşündüğünü belirten Sönmezateş, listeyi MİT'e, orgeneral ve korgeneral düzeyinde komutanlarına ilettiğini söyledi.

“HEPSİ İŞİN İÇİNDEYDİ”

"Bu darbeyi görünmeyen kralın emriyle yaptım, onun makamına güvendim." dediği hatırlatılan Sönmezateş, "Kral"ın kim olduğu sorusuna "Bütün bu komuta yapısının işin içinde olduğunu sanıyordum, değilmiş." diye cevap verdi.

“15 TEMMUZ HALA SIR”
Image result for tuğgeneral sönmezateş
Mahkeme başkanının ve müdahil avukatların sorularından ve Sönmezateş'in cevaplarından, darbenin iç yüzünün hala anlaşılamadığı belli oluyor!

15 Temmuz gecesi gerçekte neler olup bittiğini ancak itiraf olursa öğrenebileceğiz...

Kaynak: Arslan BULUT/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ