Reklamlar
Anasayfa » Haber
02 Eylül 2017 ( 286 görüntülenme )

ŞOK!.. CEZAEVLERİNDE YATACAK YER KALMAMIŞ!..

CEZAEVLERİNDE 20.000 TUTUKLUYA YATAK YOK

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, geçtiğimiz günlerde cezaevlerinde kalan tutuklu ve hükümlü sayılarına ilişkin Adalet Bakanlığı'ndan bilgi edinme talebinde bulundu. 

Talebe yanıt veren Adalet Bakanlığı, 15 Haziran 2017 tarihi itibarıyla ceza infaz kurumlarında 85 bin 105'i tutuklu, 139 bin 773'ü hükümlü olmak üzere 224 bin 878 kişi bulunduğunu bildirdi. Ayrıca cezaevleri kapasitesinin de 202 bin 676 kişi olduğu belirtildi. 

"HAKİM TUTUKLAMAZSA KENDİSİ TUTUKLANIR DİYE KORKUYOR"

Sonuçları değerlendiren Emir, "Kişilerin yargılanırken tutuksuz yargılanmaları esastır. Ama öyle bir noktaya geldik ki hakim tutuklamazsa kendisinin tutuklanacağından korkuyor. Yani cezaevlerini tıka basa doldurmuşuz. Ve yargı sonucu olmaksızın doldurmuşuz" dedi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan CHP Milletvekili Emir, cezaevlerinde kapasite fazlası 22 bin kişi bulunduğunu ve çoğunun da kötü koşullar altında yaşamak zorunda olduğunu belirterek, şunları söyledi: 

YARGI SONUCU OLMAKSIZIN CEZAEVLERİ TIKA BASA DOLU”

“ Tutukluluk aslında bir önlemdir, bir tedbirdir ve istisnai bir durumdur. Kişilerin yargılanırken aslında tutuksuz yargılanmaları esastır. Tutuklama bir istisnadır. Nadiren başvurulması gereken bir şeydir. Ama 80 binin üzerinde kişinin tutuklu bir biçimde yargılandığını görüyoruz. Bu da aslında cezaevlerindeki kalabalıklığın asıl nedeni. Tutukluluğu böylesine bir cezalandırma yöntemine dönüştürürseniz ve insanları yargısız cezaevine koyarsanız gelinecek sonuç budur. "

"20.000 TUTUKLUNUN YATAĞI YOK"

"Bize verilen rakamlardan çarpıcı olanlardan birisi de, 20 binin üzerindeki tutuklunun yatağının dahi olmamasıydı. Mesala Ankara Sincan’daki cezaevinde koğuşta kalan tutuklu ve hükümlü sayısı neredeyse olması gerekenin 2 katı. Yani cezaevlerini tıka basa doldurmuşuz. Ve yargı sonucu olmaksızın doldurmuşuz. Bu da tabi Türkiye yargısı açısından ve infaz sistemi açısından son derece kötü bir durumu işaret ediyor.”

Kaynak: DHA/ Sözcü

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ERDOĞAN'DAN KATAR MESAJI! ABD'DEN ESAD'A ŞOK SİNYAL!.. BURSA'da KORKUTAN PATLAMA! BAYKAL KONUŞTU... AKP'DE PANİK!.. ŞOK!.. BARZAN/TALABANİ'DEN TEHLİKELİ ÇIKIŞ!.. ABD Tankları YOLA ÇIKIYOR! SARRAF DAVASINDA SAVCIDAN ŞOK TÜRKİYE İDDİASI!.. RUSYA'DAN SURİYE UYARISI

Bakmadan Geçme!

KAPAT
SURİYE'ye KOMANDOLAR GİDİYOR!..