Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2472 görüntülenme )

Şok! Bir Kriz Daha!

Musul'da Türk Askeri...
  Irak, dün ‘eğitim faaliyeti için’ Musul’a geçtiği belirtilen Türk askerlerinin bir an önce ülkeyi terk etmesi için çağrı yaptı.

Türkiye Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağırılarak bu talep yinelendi.

Bağdat hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Peşmegelerin eğitimi için ülkenin kuzeyine gönderilen Türk askerleri için kendilerinden onay alınmadığını belirtilerek, bu askerlerin geri çekilmesi için Ankara’ya çağrı yaptı.

Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, “Iraklı yetkililer, Türkiye’yi aramızdaki iyi komşuluk ilişkilerine saygı duymaya ve Irak topraklarından çekilmeye çağırmaktadır” denildi.
Açıklamayı Twitter hesabından paylaşan Irak Başbakanı Haydar El İbadi de “Türk askerinin Musul’daki yetkisiz varlığı Irak’ın egemenliğinin ciddi bir ihlalidir” diye yazdı.

'TÜRKİYE ULUSLARARASI HUKUKU İHLAL EDİYOR'
Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum da Türk askerlerinin Musul'un Başika bölgesine girmesinin uluslararası hukukun ihlali olduğunu belirterek, Ankara'dan askerleri bir an önce çekmesini talep etti.
Reuters'in haberine göre, Masum, Irak Dışişleri Bakanlığı'na ülkenin egemenliği ve bağımsızlığının korunması amacıyla gerekli önlemlerin alınmasını talimatını da verdi.
'TÜRKİYE, IRAK'IN EGEMENLİĞİNİ HEDEF ALIYOR'
Öte yandan Irak Parlamentosu Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim El Zamili, Musul'a gönderilen Türk askerine ‘işgalci’ olarak niteledi. Musul’a gönderilen askerlerin Irak'ın egemenliğini hedef aldığını söyleyen Zamili, Irak Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının bu güçleri vurmak için Başbakan İbadi'den emir beklediklerini söyledi.
'YANITIMIZ DİPLOMATİK KANALLARDAN OLACAK'
Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Nasır Nuri, Türk askerinin tanklarla Musul yakınındaki Başika bölgesine girmesi konusunda Ankara'dan izahat beklediklerini söyledi.
Sputnik'e konuşan Nuri, "Irak, Türkiye'den izahat bekliyor. Birlikler IŞİD ile mücadeleye yardım ve destek amacıyla gönderildiyse bile, neden bu eylem Irak ile önceden koordinasyon kurularak gerçekleştirilmedi?" ifadelerini kullandı.
Barışçıl işbirliği ve iyi komşuluk ilişkileri prensiplerine bağlı olduklarını kaydeden Iraklı yetkili, "Irak'ın Türkiye'ye yanıtı, sadece diplomatik kanallar aracılığıyla olacak. Gerilimi tırmandırmayı tercih edeceğimizi düşünmüyorum" dedi.
TÜRK BÜYÜKELÇİ BAKANLIĞA ÇAĞRILDI
Öte yandan Irak, Türk Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak Musul'a gönderilen Türk askerlerinin çekilmesi talebini yineledi(Dış Basın).

Haber böyle...
Musul'a asker göndermeyi ve peşmergeyi o tehdit altında eğitmeyi bilen Türkiye, Suriye'de Süleyman Şah türbesini neden terk etti, diye sorulmaz mı hiç!


Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ