SODEV'in Şubat 2019 döneminde Türkiye genelinde yüzde 95 güven aralığında yüzde 3 hata payı (1067 örneklem) ile gerçekleştirdiği anket çalışması hane halklarının ekonomik durumu, ekonomik kriz algısı ve seçmen davranışları arasındaki bağlantıyı ortaya koymayı amaçladı.

Araştırmayla ilgili Taksim Hill Otel'de basın toplantısı düzenlendi. Araştırmayla ilgili sunumu SODEV başkanı Ertan Aksoy yaptı. Araştırma sonuçları şöyle sıtralanıyor;

MHP SEÇMENİ DE MUHALEFET SEÇMENİYLE AYNI ALGIDA


Muhalif parti seçmenlerinin çoğunluğu şu andaki ekonomik durumlarını kötü veya çok kötü olarak tanımlıyor. Üstelik MHP seçmeni de kendi ekonomik durumu konusunda muhalefet tabanına benzeşen bir algıda. Öte yandan AKP seçmenin de neredeyse üçte biri kendi ekonomik durumunu kötü olarak niteliyor.

SEÇMEN GENEL OLARAK ‘EKONOMİK DURUM ÇOK KÖTÜ’ DİYOR

Ankette 'Şu anki ekonomik durumunuzu nasıl tanımlarsınız' sorusuna AKP seçmeninin yüzde 27.9'u çok kötü, yüzde 48.3'ü orta yanıtı, MHP seçmeninin yüzde 40.1'i, CHP seçmeninin yüzde 49.5'i, HDP seçmeninin yüzde 60'ı ve Saadet Partisi seçmeninin yüzde 57.1'i 'çok kötü' yanıtını verdi.

AKP SEÇMENİ: ‘1 YILDA EKONOMİ ÇOK KÖTÜ YÖNDE DEĞİŞTİ’

'Geçtiğimiz 1 yılı düşündüğümüzde ekonomik durumunuz nasıl değişti' sorusuna AKP seçmeninin yüzde 47.6'sı çok kötü yanıtı verirken, MHP seçmeninin yüzde 65.4'ü, CHP seçmeninin yüzde 81.5'i, HDP seçmenin yüzde 89.2'si ve Saadet Partisi seçmeninin yüzde 66.7'si çok kötü yanıtını verdi.

GELİR DÜŞTÜ, HARCAMALAR ARTTI

'Gelirinizi ve harcamalarınızı düşündüğünüzde hangisi son 1 yıldaki durumunuzu en iyi açıklar' sorusuna 'gelirim harcamalarımı ancak karşılıyor' yanıtı verenlerin oranı yüzde 42.3 iken, yüzde 20.7'si 'gelirim harcamalarımı karşılamıyor, borçlanıyorum' yanıtı verdi.

EKONOMİK KOŞULLAR SEÇİMLERİ ETKİLEYECEK

'İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullar 31 Mart günü yapılacak yerel seçimlerde hangi partiye oy vereceğinizi etkileyecek mi' sorusuna 'etkileyecek' yanıtını verenlerin oranı yüzde 54.3 iken yüzde 45.7 oranı 'etkilemeyecek' yanıtı verdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ