Türkiye’de geçmişte iktidar partisi AKP çizgisine yakınlığıyla tanınmış, eski Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç, Ali Babacan’la Ahmet Davutoğlu’nun yürüttükleri siyasi parti oluşumlarına sıcak mesajlar gönderirken kendi gönlündeki yeni partiden beklentilerini açıkladı.

‘GÖÇ HAREKETİ BAŞLIYOR’

Eski AYM Başkanı Haşim Kılıç’ın kürsüdeki konuşmasında, Türkiye’de siyasette yaşanan hareketliliği “bir göç hareketi” olarak yorumlaması, özgürlük ihtiyacından kaynaklı arayışlar olduğunu söylemesi ve yeni bir siyasi partiden beklentilerini sıralaması dikkat çekti.

GÜÇLER AYRILIĞI KALMADI ARTIK

Geçmişteki 28 Şubat sürecinden başlayarak o günden bugüne yargı ve siyasetteki gelişmeleri eleştirdiği gözlemlenen Kılıç, bugünkü noktada yasama, yürütme ve yargı erkleri arasında güçler ayrılığı ilkesine uygunluk bulunmadığını anlatarak, şöyle devam etti;

‘SİYASİ MAHALLELERDEN GÖNÜL GÖÇÜ BAŞLIYOR’
“Artık tüm siyasi mahallelerden bir göç hareketi başlamıştır. Bu ne beyin göçü, ne de savaş göçü. Gönül göçü olarak nitelendirebileceğimiz bu taşınmayı başlatanlar, kendilerine yeni bir yurt, yeni bir mahalle aramaktadırlar. Farklı kimliklerin ikamet ettiği farklı mahallerde baş gösteren adalet ve özgürlük kuraklığının sebep olduğu bu göç dalgasının, nerede ve nasıl bir şekilde şekil alacağının planlanması yeni bir siyasi parti kurma düşüncesinin çok ötesinde değerlendirilmesi gereken bir konudur.”

‘’İNSANLIK ONURU ADINA YENİ BİR SİYASET İHTİYACI VAR’’

“ Ait olduğu mahallenin kimlik değerlerini aşarak, bu göce katılanların, onurlu bir devletin onurlu bireyleri olarak yeni bir dünyada yaşama istekleri çok açıktır. İfade özgürlüğü ve inanç özgürlüğü talepleri nedeniyle insanlık onurları örselenen, yıkılan, yok edilen bireylerin, haysiyet onarıcı yeni bir mahalleye olan ihtiyaçları kaçınılmaz hale gelmiştir”

BU GÖNÜL GÖÇÜNE KATILANLARI SELAMLIYORUM’

“Hakaret, nefret, terör ve şiddet içermeden düşüncesini ifade edenlerin vatan haini, terörist, dış güçlerin işbirlikçisi ithamlarıyla karşılaşmadığı, özgürlüklerin en çok da muhalifler için olduğuna inanan bir iradenin var olduğu, itaat ve sadakat bağımlısı olmayan özgür vicdanlı bireylerin devleti yönettiği böyle bir dünyada yaşamak ve yaşlanmak arzusuyla bu göce katılanları saygıyla selamlıyorum”

‘BU SÜREÇ YARGI BÜYÜK SORUN YARATMAYA DEVAM EDİYOR’

“Bugün itibariyle 300 bine yakın tutuklu ve hükümlü barındıran başka bir ülke var mı bilmiyorum. Demokratik ve özgürlükçü bir ülkede ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilen söz, beyan ve düşüncelerin bizim ülkemizde devlet büyüklerine hakaret, terörü övme ve terörü teşvik suçları kapsamına sokularak, farklı olanların seslerini kesme aracı olarak kullanılması Cumhuriyet tarihinin kronik hastalığı olmaya devam etmektedir. Siyasi söylemleri ve eleştirileri kolayca suça dönüştürebilen yargı organların kararları maalesef sorun yaratmaya halen devam etmektedir” dedi.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ