Tarihçi- yazar Sinan Meydana, Danıştay’ın Ayasofya kararında, gözden kaçan bir detay olduğunu söyledi. Bakanlar Kurulu kararının, Danıştay tarafından iptal edilmesinin ardından, Ayasofya’nın cami olarak hizmet vermesinin önü açılmıştı.Tarihçi ve yazar Sinan Meydan, Danıştay’ın verdiği karara ilişkin dikkat çeken ifadeler kullandı.

FETHEDEN FATİH, İŞGALDEN KURTARAN ATATÜRK
Danıştay’ın, verdiği karar ile Atatürk’ün kurtarıcılığını unuttuğunu söyleyen Meydan, “Danıştay kararı, İstanbul'un fethini görüp kurtuluşunu göz ardı eden bir karar.İstanbul 1918-1923 arası işgal altındaydı. İşgalciler, Ayasofya'ya çan takacaktı. Ayasofya'nın tapusunu işgalciden Atatürk geri aldı. Fatih’in vakfiyesini gören Danıştay, Atatürk'ün kurtarıcılığını unutmuştur” ifadelerini kullandı.

İŞGALİ UNUTTULAR, ERDOĞAN’DAN AĞIR İTHAM
Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya’nın müze statüsünün iptal edilerek cami yapılmasına ilişkin kararın ardından yaptığı konuşmada Mustafa Kemal’in ve Cumhuriyet kurucu kadrolarının imzası ile alınan kararı tarihe ihanet olarak adlandırdı.

TARİHE İHANET
Erdoğan, “Tek parti döneminde alınan bu karar, tarihe ihanet olmanın yanında hukuka da aykırıydı. Çünkü Ayasofya ne devletin ne de herhangi bir kurumun malı değil, vakıf mülküdür” ifadelerini kullandı.

DAHA ÖNCE ‘BEN OYUNA DÜŞECEK KADAR İSTİKAMETİMİ KAYBETMEDİM' DEMİŞTİ
Ayasofya'nın ibadete açılmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ayasofya ile ilgili geçmiş yıllarda yaptığı açıklamalar da yeniden gündeme geldi. Erdoğan'nın 31 Mart seçimlerinden önce katıldığı bir canlı yayında 'Ayasofya ibadete açılsın' talebine verdiği "Bunlar dünyayı tanımıyorlar. Muhataplarını bilmiyorlar. Ben bir siyasi lider olarak bu oyuna gelecek kadar istikametimi kaybetmedim" yanıtı ise sosyal medyanın gündemine oturdu.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ