2869 görüntülenme03 Kasım 2018
Uğur Dündar’la ‘Halk Arenası’ Malatya’dan sevenleriyle buluştu. Dündar’ın konukları arasında bulunan tarihçi Sinan Meydan, Atatürk ile ilgili önemli bilgiler verdi.

'PARALARA ATATÜRK RESMİ NEDEN KONULDU'

Milli Mücadele, Cumhuriyet ve Büyük Önder Atatürk'ü en iyi anlatan tarihçilerden Sinan Meydan, paraların üstünde neden Atatürk'ün fotoğraflarının olduğunu ve bu konuda Atatürk'ün düşüncelerinin ne olduğunu anlattı. Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte yasa gereği Atatürk’ün fotoğrafının paralar üzerinde yer aldığını vurgulayan Meydan;

‘İNÖNÜ’NÜN RESMİ ATATÜRK ZAMANINDA VARDI’

“Atatürk ‘paralara illa benim fotoğraflarımı koyun’ demiyor. Paraların üzerine yasa gereği Atatürk’ün fotoğrafı koyuluyor. Yasa gereği bu 10 yıl tedavülde kalacak. 1937’ye kadar kadar Atatürk’ün fotoğrafları vardır paralarda. 1937 yılında ikinci emisyon paralar basıldığında (Atatürk’ün inceliğini görün) ikinci emisyon paraların bir kısmında Atatürk’ün bir kısmında İsmet İnönü’nün fotoğrafları yer alıyor ve Atatürk bundan rahatsız değildir. Her iki para da piyasada işlem görüyor. Atatürk hayatını kaybettikten sonra da Cumhurbaşkanı İsmet İnönü olduğu için yeni basılan paralara da onun fotoğrafları koyuluyor” dedi.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ