ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in üst düzey bir heyetle Ankara’ya yaptığı seyahatten Türkiye'ye, "Tel Abyad- Resulayn arasındaki cebin kontrolü" ile, PYD-YPG’nin 30 km geri çekilmesini öngören Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın daha önce Amerikalılar’la yaptığı anlaşmaya geri dönüş kararı çıktı.

KÜSTAH MEKTUBA CEVAP YOK

ABD Başkanı Trump’ın küstah mektubunun gölgesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüştü. Bir saat 40 dakika süren görüşmelerin ardından heyetlerarası görüşmeye geçildi. Pence ve Amerikan heyeti, Saray'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk heyetiyle yaklaşık 5 saatlik görüşmenin ardından şu konularda uzlaştılar:

‘ATEŞKES’

– Türkiye'ye Barış Pınarı Harekâtı’nda hedeflenen noktalara ulaşana kadar süre tanınacak. Bu süre 120 saat olarak belirlendi. 120 saat sonunda ateşkes ilan edilecek. Ateşkesle birlikte, ABD Suriye hükümetiyle koordineli şekilde PYD-YPG unsurlarının Türkiye sınırından 30 kilometre güneye inmesini sağlayacak. PYD,YPG unsurlarının güneye inmesi için Amerikan askeri kullanılmayacak. Pence, ABD'nin bölgedeki tüm askerlerini çektiğini, verilen bu sözün diplomasi, insani yardım gibi unsurlarla yerine getirileceğini açıkladı.

‘YENİ YAPTIRIM YOK’
“ Tüm bu süreçte, ABD tarafı Türkiye'ye yeni yaptırımlar koymayacak. PYD-YPG sınırın 30 km altına çekildiğinde kalıcı ateşkes sağlanacak. Kalıcı ateşkesle birlikte, ABD halihazırda Türkiye'ye koymuş olduğu yaptırımların tümünü de kaldıracak. Bölgede hapishanelerdeki IŞİD'lilerin durumu konusunda Türkiye ve ABD birlikte çalışacaklar.”

HULUSİ AKAR'IN AMERİKALILARLA VARDIĞI İLK ANLAŞMAYA DÖNÜŞ

Pence ile Erdoğan görüşmesinden çıkan, ana hatlarıyla, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın yaklaşık iki ay önce ABD yönetimi ile vardığı anlaşmayla çok benzer unsurlar taşıyor. Tek fark, Türkiye'nin Barış Pınarı operasyonunun gerçekleştiği Tel Abyad-Resulayn arasındaki bölgenin kontrolünü üstlenmesi oldu.

Kaynak:Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ