Tatlar Arıtma Tesisleri’nin yenilenmesi amacıyla 2007 ve 2009 yılında Büyükşehir Belediye Meclisin'den 536 Milyon TL borçlanma yetkisi aldığı ancak bu paranın başka işlerde kullanıldığı ortaya çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, eski başkan Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu.

YETKİ VERMEDİLER MEĞER PARA HARCANMIŞ
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “acil” diyerek Belediye Meclisi’ne getirdiği Tatlar Arıtma Tesisi’nin ve su borularının yenilenmesi işi için kredi talebi 2019 yılında AKP’li ve MHP’li üyelerin çoğunlukta olduğu Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilmesine rağmen Meclis’te reddedilmiş, 2020 yılında ise ertelenerek ötelenmişti. Görevinden istifa ettirilen eski başkan Melih Gökçek’in Tatlar Arıtma Tesisleri’nin yenilenmesi amacıyla Büyükşehir Belediye Meclisi’nden 2007 ve 2009 yılında 536 Milyon TL borçlanma yetkisi aldığı ancak bu paranın başka işlerde kullanıldığı ortaya çıktı.

20 YIL ÖNCE YAPILMASI GEREKİYORDU
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda şikâyetin konusu olarak, "Ankara Büyükşehir Belediyesi eski başkanı İ. Melih Gökçek ve resen araştırılacak diğer şüphelilerin, acil ihtiyaç olarak nitelendirilen ve 20 yıl önce yapılmasının gerektiği açıkça bildirilen Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi'nin revizyonunun yapılmaması ile halk sağlığını ciddi şekilde tehlikeye sokarak TCK 257. Maddesinde düzenlenen kamu görevlisinin görevini zamanında yapmayıp geciktirmesi, yani görevi ihmal şeklindeki görevi kötüye kullanma suçunu işlemeleri oluşturmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

KREDİ ALINMIŞ AMA YATIRIM YOK

Başvuruda, Gökçek’e Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nden su yatırımları ve Tatlar Arıtma Tesisleri’nin revizyonu için 2007 ile 2009 yılında 536 Milyon TL kredi onaylanmasına rağmen toplum sağlığının hiçe sayıldığı belirtilerek bu kredi ile tesis için yatırımın da yapılmadığı belirtildi.

MANSUR BAŞKAN’IN YETKİLERİNİ KISITLAMIŞLARDI
Geçen hafta olağanüstü gündemle toplanan Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde belediyenin, 'bütçenin yüzde 10'una kadar borçlanma' talebi AKP ve MHP gruplarının oyları ile sınırlandırılmıştı. Duruma öfkelenen Başkan Mansur Yavaş, "Ankaralılar herkese gereken cevabı verecektir" ifadelerini kullanmıştı.

YAVAŞ: ‘ANKARA HALKINI CEZALANDIRAMAZSINIZ’
Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi 8 Mayıs’ta corona özel gündemiyle toplanmıştı. Belediyenin borçlanma talebi, çoğunlukta olan AKP ve MHP grupları tarafından ‘sosyal yardım ve taşımacılık sektöründe kullanılmak üzere’ 100 milyon lira ile sınırlandırılarak kabul edilmişti. Bugün Twitter hesabından detaylı bilgi paylaşan Mansur Yavaş, "Meclisteki muhalefetin en büyük amacı Ankaralıya yapılan hizmet ve ödemelerin aksaması, Ankaralının cezalandırılmasıdır. Bunun başka bir izahı olamaz" dedi.

Kaynak: Berkay Bigeç/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ