Reklamlar
Anasayfa » Haber
19 Haziran 2017 ( 2074 görüntülenme )

ŞOK!.. SIĞINMACI DEPREMİ!..

DÜNYADA EN FAZLA SIĞINMACI TÜRKİYE'DE

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, dünya genelinde savaş nedeniyle evini terk etmek zorunda kalanların şimdiye kadarki en yüksek sayıya ulaştığını açıkladı. Ayrıca en çok sığınmacı barındıran ülke de Türkiye.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) verilerine göre, savaş ve şiddet olaylarının yaşandığı kriz bölgelerinden kaçanların sayısı geçen yıl rekor seviyeye ulaştı. BMMYK'ya göre, 2016 yılı sonunda kendi ülkesi içinde ya da ülke sınırları dışına kaçan toplam 65 milyon 600 bin kişinin evini terk etmek zorunda kaldığı kayıtlara geçti. Buna göre her dakika 20 kişi sığınmacı/mülteci konumuna düşüyor.

40 MİLYON 300.000 SIĞINMACI

BM'nin verilerine göre 2016 yılı içinde kendi ülkesi içinde savaş nedeniyle evini terk etmek zorunda kalanların sayısı ise 40 milyon 300 bini buldu. Ülkesi dışına kaçanların sayısı da 2016 yılı sonunda 22 milyon 500 binle rekor bir seviyeyle kayıtlara geçti.
BMMYK'nın Cenevre'deki merkezinde yapılan açıklamada, 2016'da dünya genelinde mülteci konumuna düşenlerin sayısının 2015 yılına oranla 300 bin arttığı belirtildi. 

SURİYE'DEN 5.5 MİLYON SIĞINMACI

BMMYK'ye göre, ülkesi dışına en çok mülteci 5 milyon 500 bin kişi ile Suriye'den, 2 milyon 500 bin kişi ile Afganistan'dan ve 1 milyon 400 bin kişi ile Sudan'ın güneyinden kaçmak zorunda kaldı. Bu sayının yarısını çocuklar oluştururken, mülteciler en çok kalkınmakta olan ülkelere sığındı.

EN FAZLA SIĞINMACI TÜRKİYE'DE 

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği 2016 yılında Türkiye'de yaklaşık 2 milyon 900 bin sığınmacının barındığını ve Türkiye'nin dünya genelinde en fazla sığınmacı ağırlayan ülke olduğunu vurguladı. Türkiye'yi 1 milyon 400 bin sığınmacıya ev sahipliği yapan Pakistan ve yaklaşık bir milyon sığınmacıyı ağırlayan Lübnan izliyor. 

BMMYK, dünya genelinde uluslararası hukuka göre ülkesini tek etmek zorunda kalmış mülteci konumundakilerin sayısını 22 buçuk milyon olarak veriyor. Savaş ve şiddet nedeniyle kendi ülkesi içinde başka bir yere göç etmek zorunda bırakılanların sayısıysa 40 milyon 300 bin. Başka bir ülkeye resmi iltica başvurusunda bulunanların sayısı da 2 milyon 800 bin olarak veriliyor.

Kaynak: Yeniçağ

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hakkında Soruşturma Başlatıldı ŞOK!.. RUSYA O İŞİ PİLOTA YIKTI!.. Genelkurmay Az Önce Açıkladı Rusya'dan Geri Adım ! ÖZAL Bir Kahraman mıydı AKIN ÖZTÜRK KONUŞTU... DAVA ŞOKTA!.. Abdullah Gül’den Önemli Açıklamalar Birleşmiş Milletler'den Flaş Açıklama!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Rusya ile Azerbaycan Arasında KRİTİK GÖRÜŞME!