Reklamlar
Anasayfa » Haber
07 Ocak 2017 ( 3294 görüntülenme )

FLAŞ!.. BÜYÜK MÜCADELE BAŞLIYOR!..

Sağlık Bakanlığı'nın yeni yılda yarı kapalı alanlarda da sigara yasağı getirmesinin ardından denetimlerde de yeni uygulama başlayacak. 


Yeşilay ve Sağlık Bakanlığı'nın ortak projesiyle dünyada ilk kez sigarayla mücadelede dijital denetim başlayacak. Yeşil dedektör ismi verilen uygulama cep telefonu ve bilgisayarlara yüklenecek.

Sağlık Bakanlığı, tütünle mücadele kapsamında yarı kapalı mekanlarda sigara içiminin de yasaklandığını duyurdu.
Böylelikle restoran, kafe ve benzeri yiyecek- içecek servisi yapan işletmelerde sigara içenler için oluşturulan bölümler de yasak kapsamına girdi.

Yeşilay ile Sağlık Bakanlığı yeni düzenlemenin yürütülmesine katkı vermek için ortak bir çalışma başlattı. 'Dijital denetim' adı verilen çalışma ile sigara içmeyen ya da kapalı mekanda sigaradan rahatsız olan tüm vatandaşlar gönüllü denetmen olarak görevlendirecek.

Yeşilay Başkanı Prof. Mücahit Öztürk, 'yeşil dedektör' ismi verilen sistemi açıkladı. Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı ile protokol imzaladığını, İstanbul'da pilot çalışmanın başladığını belirten Prof. Öztürk, birkaç ay içinde tüm Türkiye'de etkin olarak kullanılacağını söyledi.

Cep telefonlarında ya da bilgisayarlara ücretsiz yüklenen 'Yeşil dedektör' uygulaması doğrudan Sağlık Bakanlığı'nın Alo 184 hattı ile bağlantılı olacak. Bulunduğu mekanda sigara içildiğini gören vatandaş, cep telefonundan mekanın konumunu tek bir tuşla belirleyerek sigara içildiğine ilişkin ihbarda bulunacak. 

Dünyada ilk kez Türkiye'de geliştirilen uygulama Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından onaylandı. DSÖ, uygulamanın sonuçlarını değerlendirdikten sonra sigara ile mücadele eden diğer ülkelere uygulamayı yaygınlaştırılacak.

Uygulama bilgisayar ve cep telefonu olan her vatandaşı kapsayacak. Kullanıcı sayısı İstanbul'da pilot uygulama kapsamında 10 bin kişiye ulaştı. Sağlık Bakanlığı ve Yeşilay, söz konusu uygulamanın tanıtımını kamu spotu ile yapacak.

Kaynak:cnnturk

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Suudi Kral'a 21 PARE TOP! ŞOK! KİLİS'İ VURDULAR! Durum İyi Değil! Cübbeli Ahmet Hoca'ya TEPKİLER BÜYÜYOR! El ve Ayaklarınız Şişiyorsa Eğer, Bu Haber Sizin İçin... ŞOK!.. İZMİR'İ FETÖ DALGASI VURDU!.. PKK Bakınız Nerede Ortaya Çıktı! ERDOĞAN'IN "BU MİLLETİN ADI TÜRK DEĞİL, TEK MİLLET" LAFLARINA TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR!.. Bir Ülke Kendi Kurşunuyla Kendisini Vurur mu?

Bakmadan Geçme!

KAPAT
EY MİLLET!.. İZMİR GÜNDOĞDU SALLANIYOR!..