Genel
05 Eylül 2019 ( 1146 görüntülenme )

SGK'DA KARA DELİK!..

SGK’nın zararının bir yılda yüzde 52 arttığı ortaya çıktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, kurumun gelir-gider dengesinin hızla bozulduğunu belirterek, Hazine’den beş ayda 48,2 milyar lira yardım aldığını söyledi.


İLK BEŞ AYDA 35.4 MİLYAR TL ZARAR

Karabıyık, geçen yılın ilk 5 ayında 23 milyar lira olan kurum zararının bu yılın aynı döneminde 35,4 milyar liraya yükseldiğini ve kurum zararının bir yılda yüzde 52 arttığını belirtti. Karabıyık, şunları kaydetti:

İLK BEŞ AYDA 518 BİN KİŞİ İŞİNİ KAYBETTİ

"SGK verilerini makyajlamaya yönelik tüm çabalara rağmen Türkiye'de işsizlik ve yoksulluktaki artış durmak bilmiyor. SGK'nin gelir-gider dengesi hızla bozulurken kurum zararı artmaya devam ediyor. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan, SGK'den gelir veya aylık almayan vatandaşların sayısı artıyor.

 Geliri asgari ücretin üçte birinden bile az olduğu için, genel sağlık sigortası devlet tarafından ödenen mutlak yoksul sayısı da bu yılın ilk 5 ayında 396 bin kişi arttı. Yine yılın ilk beş ayında 518 bin 554 kişi işini kaybederek sosyal güvenceden yoksun hale geldi."

Kaynak Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ