ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği mektuba ilişkin Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Biz cevabımızı sahada verdik" dedi.

ÇAVUŞOĞLU: ‘O MEKTUBA CEVANI SAHADA VERDİK ZATEN’

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği 9 Ekim tarihli mektuba ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan değerlendirme geldi. ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile Ankara'da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında Çavuşoğlu, "Biz harekatı ne zaman başlattık, 9'unda başlattık. Dolayısıyla biz zaten cevabımızı sahada verdik" dedi.

‘SEVİYESİZ’
Çavuşoğlu ayrıca "Amerikan toplumunda 'böyle bir seviyesizlik görmedik' diye birçok yorumlar var. Türkiye Cumhuriyeti ciddi bir devlettir, Cumhurbaşkanımızın böyle bir seviyeye inmesi olmamıştır, olmaz da" ifadelerini kullandı.

DHA: ‘MEKTUP ÇÖPE ATILDI’
Demirören Haber Ajansı (DHA) diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde ise "diplomatik nezaketten uzak ifadeler içeren" mektubun "çöpe atıldığını" aktardı.

RUSYA:’OLAĞANDIŞI BİR MEKTUP’
Trump'ın mektubuna ilişkin bir değerlendirme de Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov'dan geldi. Peskov, Trump'ın mektuptaki sert tonu karşısında şaşırdığını söyledi. Peskov, "Bu tarz bir dile genelde devlet başkanlarının iletişiminde rastlanmaz. Bu oldukça olağandışı bir mektup" dedi.

SİYASETÇİLER TEPKİ GÖSTERDİ
CHP Grup Başkanvekili Engin Erkoç, Twitter üzerinden paylaştığı mesajında "Trump, nasıl olur da T.C. Cumhurbaşkanına "salak olma" diyebilir? Nasıl böyle gayriciddi bir resmi yazı gönderebilir?" ifadesine yer verdi.

Kaynak: DW Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ