Politika
01 Aralık 2021 ( 7317 görüntülenme )

Servis Başladı 'Deva Hedef'

DEVA Partisi sözcüsü İdris Şahin, partisinin Genel Merkezi’nde düzenlediği basın Metin Gürcan hakkındaki iddiaları toplantısıyla gündemi değerlendirdi. Öte yanda Cumhuriyet'e bilgi veren Metin Gürcan'ın avukatı Yusuf Şahin, müvekkillerinin tutuklama kararının dahi ilk önce Sabah gazetesine verildiğini söyledi.

‘GİZLİ DEYİP AÇIKLAMIYORLAR’
Şahin, askeri ve siyasi casusluk iddiasıyla 29 Kasım 2021 tarihinde tutuklanan DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Metin Gürcan’ın dosyasındaki gizlilik kararı nedeniyle iddiaların tamamına erişilemediğini belirterek sorguyla ilgili detayları paylaştı. Şahin’in açıklamaları şöyle:

‘DAVADA GİZLİ OLAN HİÇBİR BİLGİ VE BELGE YOK’

“Metin Gürcan hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma dosyası 2020’nin nisan ayında açılmıştır. Soruşturma sürecinde toplam beş kez birer haftalık teknik takip ve izleme gerçekleştirilmiştir. Teknik takibin ilki Kasım 2020’de sonuncusu ise 2021 Şubat ayında gerçekleşmiştir. Metin Gürcan’ın görüştüğü kişilerle ortam dinlemesi yapılmış olup, bu tapelerde gizliçok gizli sayılabilecek hiçbir bilgi, belge alışverişi veya diyalog tespit edilmemiştir.”

‘TEK KİŞİLİK CASUSLUK OLUR MU’

“ Dosyada Metin Gürcan dışında şüpheli yoktur. Suçun tarafı olduğu iddia edilen diplomatlar hakkında ne adli ne de idari bir adım atılmamıştır. Dışişleri Bakanlığı Metin Gürcan’ın görüştüğü hiçbir elçilik görevlisi hakkında diplomatik herhangi bir işlem yapmamıştır. Hukukçu arkadaşlarımızla ifade ve sorgu tutanakları incelenmiş olup Metin Gürcan’ın aleyhinde askeri ve siyasi casusluk yaptığına dair en ufak bir delil dosyada tespit edilememiştir.”

‘GİZLİ BİR BİLGİ TEMİNİNE YÖNELİK EN UFAK BİR SAPTAMA YOK’

“Metin Gürcan’a atfedilen suç tipinin oluşabilmesi için casusluk suçunun özünü ihtiva eden gizli bir bilgi teminine yönelik en ufak bir saptama dosyada olmadığı gibi sorgu hakimliği de Gürcan hakkında tutuklama kararı verirken dosyasında olmayan gizli bilginin paylaşıldığından söz ederek tutuklama gerekçesi oluşturmuştur. Metin Gürcan’a atfedilen suçlamalar, akademik kimliğiyle açık kaynaklardan edindiği bilgilerle hazırlamış olduğu raporların telif bedeli karşılığında muhataplarına sunulmasıdır. Bu muhataplar arasında iki büyükelçilik yetkilisi de bulunmaktadır.”

‘HEDEFİN DEVA PARTİSİ OLDUĞU AÇIKÇA ORTAYA KONMUŞTUR’
“Ceza yargılamasının temel ilkelerinden birisi, hiç şüphesiz suçu sabit oluncaya kadar kimsenin suçlu olarak ilan edilemeyeceği hususu yani masumiyet karinesidir. Bir diğer ceza hukuku temel kaidesi ise suç ve cezada şahsilik ilkesidir. İddia makamının ısrarla soruşturmanın kişisel bir suç olduğunu, suçlamaların DEVA Partisi ile ilişkisinin olmadığını belirtmesine rağmen, Sayın Gürcan hakkında hukuki sürecin başlatılması, gözaltı işlemi, tutuklanma aşaması öncesi ve sonrasında kamuoyuna servis edilen bilgi, belgeler ve medya eliyle yürütülen kampanya ile muhataplarının tavrı soruşturmanın hukukilikten çıkıp tamamen siyasi bir noktaya evrildiğini göstermektedir. Bu soruşturmanın bir sıçrama tahtası olarak kullanılıp, hedefin DEVA Partisi olduğu açıkça ortaya konmuştur. Partimize kurulan bu komploya asla izin vermeyeceğiz.”

‘HUKUKİ DESTEĞİMİZİ SONUNA KADAR DEVAM ETTİRECEĞİZ’

“Hukukçu arkadaşlarımız hadisenin başından itibaren Metin Gürcan Bey’e hukuki destek vermektedir. Bundan sonraki süreç içerisinde de hukuki desteğimizi sonuna kadar devam ettireceğiz. Hukuki süreç tamamlandığında, tüm veri ve bilgiler erişilebilir hale geldiğinde, Metin Gürcan ve avukatları savunmalarını tamamladığında, Sayın Gürcan’a atfedilen suçlama ve fiillerin siyasi etik, parti tüzüğümüz ve programımız açısından bir ihlal oluşturup oluşturmadığı, ileriki aşamada partimiz yetkili kurulları tarafından bir değerlendirmeye tabi tutulacaktır.”

SABAH GAZETESİ’NDEN GİZLİ BELGELERİ SERVİS

Öte yanda Cumhuriyet'e bilgi veren Metin Gürcan'ın avukatı Yusuf Şahin, müvekkillerinin tutuklama kararının dahi ilk önce Sabah gazetesine verildiğini söyledi. Şahin, Sabah gazetesi tarafından yayımlanan ve gizlilik kararı olan casusluk dosyasındaki fotoğraflar için "O görüntüler bizde bile yok, savcıdan talep ettik fakat gizlilik olduğu için vermediler. Bize bile vermediler ama onlara verdiler" dedi. Gürcan'ın sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Şahin, müvekkillerinin cezaevinde karantinada olduğunu söyledi.

Kaynak: gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ