Milli Savunma Bakanı Akar’ın, "Yunanistan Ege’deki 16 adayı anlaşmalara aykırı olarak silahlandırdı" sözleri yeni bir tartışma başlattı. Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekteri Ümit Yalım, RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası programında "Bu çok önemli bir açıklamadır, ancak Yunanistan’ın işgal ettiği 18 ada için de harekete geçilmeli" dedi. Emekli Kurmay Albay Yalım, Ege adaları konusunda şu uyarıyı yaptı:

‘YUNAN’IN SİLAHLANDIRDIĞI ADALAR BAŞKA İŞGAL ETTİĞİ ADALAR BAŞKA’

“Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bahsetmiş olduğu adalar işgal edilen adalar değil. Kuzey Ege'de 9, Güney Ege’de de 14 ada var. Bu adalardan 16’sının silahlandırıldığından bahsediyor Hulusi Akar ama rakamda bir yanlışlık var. 23 adadan 21’i silahlandırıldı. 18 Ada ve kayalık konusu farklı. Hulusi Akar’ın bahsetmiş olduğu konu değil, o da farklı bir konu.”

'18 ADA VE BİR KAYALIK İŞGAL EDİLDİ'

Yalım, 2004’den itibaren Yunanistan tarafından iskana açılan 18 adanın aslında Türkiye’ye ait olduğunu öne sürdü. Tarihi belgelere göre Türkiye’nin egemenliğinde olması gereken adaları şöyle sıraladı:

‘AB’YE GİRECEĞİM DİYE AKP KIBRIS RUM YÖNETİMİNİ TANIDI, VETO ETMEDİ’

“Egedekiler: Koyun, Hurşit, Fornoz, Eşek, Nergizçik, Bulamaç, Kololimnoz, Keçi, Sakarcılar, Koçbaba, Ardacık. Akdeniz’de ise Gavdos, Dhia, Dionisades, Gaidhouronisi ve Koufonisi. Kasım 2004’te Eşek ve Bulamaç adalarında inşaat faaliyetleri başladı. Ege denizinde Türk kara suları 6 deniz milidir. Bu bağlamda baktığımız zaman İzmir Koyun adası, Bulamaç adası, Kalimnos adası ve keçi adası 6 mil içerisinde yer alıyor. AB üyesi olan Yunanistan ve Güney Kıbrıs bunun karşılığı ‘veto’ kartını kullanmadı ve Ankara 17 Aralık 2004’te AB’den müzakerelere başlangıç tarihi aldı.”

GİRİT ADASININ DÖRTTE ÜÇÜ TÜRKİYE’NİNDİR’

“Girit adasıyla ilgili tarih kitaplarında yanlış bilgiler yer alıyor. 1. Balkan savaşından sonra 30 Mayıs 1913 tarihinde Londra anlaşması yapılıyor. Bu anlaşma ile Girit adası 4 ülkeye bırakılıyor. Bu ülkeler Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan ve Karadağ. Girit adasının çevresindeki 14 ada da Osmanlı Devletinin egemenliğinde kalıyor. Lozan anlaşmasıyla da teyit ediliyor. Lozan’dan sonraki süreçte Bulgaristan, Sırbistan ve Karadağ Girit adasındaki egemenliğini kullanmıyor ve fiilen feragat ediyor. Girit adasının dörtte üçü Türkiye toprağı oluyor. Şimdi Girit’in çevresindeki Gavdos, Dhia, Dionisades, Gaidhouronisi ve Koufonisi resmi belgelere göre Türkiye’ye bırakılan adalardır.”

’16 DEĞİL, YUNAN 21 ADAYI SİLAHLANDIRDI’

Yunanistan, Taşoz, Semadirek, Bozbaba, İpsara, Ahikerya, Batnoz, Lipso, İleriye, Kelemez, İstanbulya, İncirli, Sömbeki, İleki, Kerpe ve Meis olmak üzere toplam 15 adaya da Tabur- Alay seviyesinde askeri birlik konuşlandırmıştır. Doğu Ege Denizi’ndeki toplam 23 adadan 21’i Yunanistan tarafından silahlandırılmıştır. Herke ve Çoban adalarında askeri birlik tespit edilememiştir.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın aynı duyarlılığı, Yunanistan’ın Doğu Ege Denizi’nde işgal ettiği 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı için de göstermesi beklenmektedir.

Kaynak: Ümit YALIM/ Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ