Politika
19 Ocak 2021 ( 491 görüntülenme )

Şentop İtiraf 'O TARAF'

"Sözde Cumhurbaşkanı" tartışmalarına Meclis Başkanı Mustafa Şentop da dahil oldu. Tarafsızlık tartışmalarına değinen Şentop, "Yeni sistemde cumhurbaşkanı taraflıdır, siyasi parti üyesidir." ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI TARAFLIDIR
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Sözde Cumhurbaşkanı" sözleriyle başlayan tartışmalara dahil oldu. Türkiye’de şu an uygulanan sistemin "Başkanlık Sistemi" olduğunu ve sistemde tarafsız cumhurbaşkanı olmadığını belirten Şentop, "Cumhurbaşkanı taraflıdır, siyasi parti üyesidir. Bir siyasi parti üyesiyse, bir siyasi partinin genel başkanıysa, yetkilisiyse şüphesiz taraflı birisidir" şeklinde konuştu.

‘ANAYASA YEMİNİNDE ‘TARAFSIZLIK’ İFADESİ VAR AMA…’
Şentop, katıldığı bir televizyon programında, Cumhurbaşkanı yeminindeki "tarafsızlık" vurgusuna işaret eden Şentop, "O yeminde bir tarafsızlık ifadesi geçiyor. Bu ifadeye dayanarak tamamen paradigması bambaşka bir sistemi, sadece yemindeki bir kelimeye dayanarak kurgulamaya çalışmak, diğer bütün anayasa maddelerini, hükümlerini görmezlikten gelmektir." dedi.

‘CUMHURBAŞKANI SİYASİ PARTİ ÜYESİDİR VE TARAFLIDIR’
Sistemde "tarafsız cumhurbaşkanı olmadığını" kaydeden Şentop, "Cumhurbaşkanı taraflıdır, siyasi parti üyesidir. Siyasi parti genel başkanı olabilir, olmayabilir, bir mecburiyet yok ama bir siyasi parti üyesiyse, bir siyasi partinin genel başkanıysa, yetkilisiyse şüphesiz taraflı birisidir. Anayasa buna engel değil. Oradaki tarafsızlıkla ilgili yemin, hukuki işlem anlamında bir tarafsızlıktır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ