CHP Konya Milletvekili ve AKP'nin kurucularından Abdüllatif Şener, Cumhurbaşkanlığı kararı ile Venezeula'dan ithalat başlatılmasına tepki gösterdi. Çiftçinin perişan edildiğini savunan Şener, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

‘HÜKÜMET BU İŞTE'
Bir Cumhurbaşkanı Kararıyla, Türk çiftçisi yine perişan oldu. Venezuela’dan binlerce ton peynir, pirinç, yulaf, yer fıstığı, ayçiçeği, susam, yağlı tohumlar gümrük vergisi ödemeden ithal edilecek. Bir ithalatçı kazanacak, milyonlarca üreticimiz perişan olacak! Hükümet bu işte!"

SAYMAZ: ‘KARS KAŞARI ERZURUM CİVİLİ EZİNE PEYNİRİ NEYİNE YETMİYOR’

Öte yanda Gazeteci İsmail Saymaz, hükümetin Venezüella’dan sıfır gümrükle peynirden pirince binlerce ton tarım ve gıda ürünü almak için karar çıkarmasına tepki gösterdi. Saymaz, "Kars kaşarının, Erzurum civilinin ve Ezine beyaz peynirinin neyi yetmiyor ki, ta Venezuela’dan peynir ithal ediyoruz? Çiftçilerimiz ve köylülerimiz üvey evlat mı?" dedi.

VENEZUELA’DAN PEYNİR İTHAL

Türkiye, Venezüella’dan sıfır gümrükle tarım ürünleri ithalatı yapacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun birkaç gün önce ziyaret ettiği Venezüella’dan ithal edilebilecek ürünler arasında taze peynirden pirince, yulaftan ayçiçeği tohumuna kadar çok sayıda ürün var.

‘PEYNİRDEN TOHUMA İTHAL’
Venezüella menşeili bazı tarım ürünlerinin ithalatında tarife kontenjanı uygulanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı dün yayımlandı. Karara göre bu ülkeden “500 ton taze peynir, 500 ton eritme peynir, 500 ton diğer peynir, bin ton pirinç, 2 bin ton yulaf, 400 ton yerfıstığı, bin ton rep veya kolza tohumları, 5 bin ton ayçiçeği tohumu, 2 bin ton hint yağı tohumu, 2 bin ton susam tohumu, 2 bin ton aspir, 200 ton yağlı tohum, 1500 ton çikolata ve kakao içeren diğer gıda müstahzarları” ithal edilebilecek.

GÜMRÜK VERGİSİ SIFIR, YERLİ ÜRETİME KÖSTEK
Anlaşmaya göre bu ürünlerin Venezüella’dan ithalinde, gümrük vergisi, varsa toplu konut fonu sıfır olarak uygulanacak. Peynir, yulaf, pirinç gibi ürünlerin Venezüella’dan ithal edilecek olması tepki çekti. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “1980’lerden beri dış alıma dayalı, tarımsal KİT’leri kapatan, neo-liberal politikalar gündemde. Yapılması gereken kamucu tarım politikalarına geriş dönüş olmalıdır” dedi.

Kaynak: Ajanslar/ Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ