Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu Türk Telekom’un başına gelenleri CHP Milletvekili Abdullatif Şener’e sordu. Sor ve yanıtlar şöyle;

ŞENER: ‘AKP’NİN HİÇBİR ÖZELLEŞTİRMESİNDE İMZAM YOK’


CHP Milletvekili Abdüllatif Şener'e, "Türk Telekom özelleşti ve battı. Devletin zararı korkunç büyüklükteki o tarihte özelleştirmeden sorumlu bakan olduğunuz için sizin de sorumluluğunuz var. Hesap vermelisiniz sayın bakan" dedim…"AKP'nin hiçbir özelleştirmesinde imzam yok" diye yanıt verdi.

ŞENER: ‘ADAY OLMADIM, KENDİ İSTEĞİMLE AKP’DEN İSTİFA ETTİM’

2002-2007 yılları arasında Abdullah Gül Hükümeti ve 1. Erdoğan Hükümeti'nde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptığını ve 2007 yılında yapılan seçimlerde aday olmadığını belirten Şener, AKP'den kendi isteği ile istifa ettiğini hatırlattı.

- Sordum; Özelleştirmeden sorumlu olup da imza atmadıysanız nasıl özelleşti Telekom ve diğer devlet kurumları? Şener dedi ki:

‘ERDOĞAN BANA KÜSTÜ’

"Özelleştirme önce bana bağlıydı. Erdoğan'ın özelleştirme anlayışıyla uyuşmadığımdan, önce özelleştirme idaresi başkanlığını bıraktım, sonra ilk özelleştirme yüksek kurulu kararına imza atmadım, Erdoğan küstü ve iki ay benimle konuşmadı, sonra kuruldan da ayrıldım."

- Sordum; Özelleştirilirken 2026 yılında Telekom'un borçsuz ve çalışır halde devlete devredeceği sözleşme hükmü vardı ama Öger iflas etti. Devlet ne kadar zarar etti? Şener dedi ki:

‘TELEKOM’UN KARINI YURT DIŞINA ÇIKARDILAR’
"Birincisi, Öger'in 2018'de iflasının ilanıyla Telekom'un hisseleri 12 milyar dolardan 3.3 milyar dolara düştü. Devlet kurumu yani devlet bütçesi 8.7 milyar dolar kaybetti.
İkincisi, özelleştirme ihalesi sonrası kurumlar vergisi %30'dan %20'ye düşürülmüştü. 2004'te 2.2 milyar vergi ödeyen kurum 2017'de sadece 324 milyon vergi ödedi. Devletin çok büyük vergi kaybı oldu.
Üçüncüsü, 2019 yılı bilançosunda Türk Telekom'un 17.4 milyar lira borçlu olduğu görülüyor. Bankalardan aldığı ve geri ödenmeyen 4.5 milyar dolar kredi bu borcun içinde mi hükümet açıklamadı.
Dördüncüsü, 2005-2018 arasında Türk Telekom karının %90'ını yurtdışına çıkarmışlar.
Beşincisi ise maalesef teknolojiyi yenilemediler."

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ