Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2434 görüntülenme )

Selahattin Demirtaş’tan “Gizli Erdoğancılar” Çıkışı

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş: Parti içinde Erdoğan sevdalısı bir damar her zaman vardı. Bunlar gizli Erdoğancılardı aslında.
 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu, 7 Haziran seçimlerinden önceki, “Seni başkan yaptırmayacağız” çıkışını eleştiren HDP’liler için konuşan Demirtaş “Parti içinde Erdoğan sevdalısı bir damar her zaman vardı. Bunlar gizli Erdoğancılardı aslında. Bu yüzden ‘eski milletvekili’ oldular” dedi. HDP’de 7 Haziran’da mevcut milletvekillerinden 15′i yeni listelerde aday gösterilmemişti.Bir grup gazeteciye konuşan Selahattin Demirtaş, ‘gizli Erdoğancılar’ diye tanımladığı partilileri için, “Bizden çok Erdoğan’ı sevip sayarak, AKP ile ilişki kurarak, AKP’ye neredeyse yalakalık yaparak sorunun çözüleceğine inanıyordu bu tipler” ifadelerini kullandı. Demirtaş, bahsettiği partililerin bu yüzden ‘eski milletvekili’ olduklarını ifade etti.

Demirtaş, çarpıcı açıklamalarını şöyle sürdürdü: “O dönemki ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ klasik bir kişisel sürtüşme veya bir kişinin başkan olup olmamasının üzerine ortaya çıkmış bir slogan değildir. İdeolojik bir çatışmanın formüle edilmiş halidir. Bir tarafta sağ, neoliberal, Türk-İslamcı ve hilafeti esas alan bir yapı vardır. Bu yapının kurucusu Türkiye’de başkan olmak istemektedir. Onun dayattığı başkanlık sistemine karşı çıkarak sol, emekten, Kürt halkının özgürlüğünden, inançların özgürlüğünden, kadın özgürlüğü ve özerklikten yana bir sistem önerdik. “

“SADECE ONLAR KAYGI DUYDU”

Söz konusu sloganın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın politikasını başkanlık üzerinden tarif etmesine bir yanıt olduğunu savunan Demirtaş, “Sen böyle bir model dayatıyorsan Türkiye’ye, biz de ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ dedik. Birilerinin dediği gibi sığ bir tartışmayla ortaya çıkmış kişisel bir tutumdan ortaya çıkmış bir durum değildir. Parti bunu bütün organlarında tartışmıştır. Dediğim gibi Erdoğan sevicilerin yalnızca kaygı duyduğu bir gelişmedir. Onun dışında kimsede bir kaygı yaratmamıştır” diye konuştu.KİM O GİZLİ ERDOĞANCILAR?

Demirtaş’ın “gizli Erdoğancılar” diye tanımladığı isimler için “Zaten Meclis dışında kaldılar” açıklaması gözleri HDP’nin 7 Haziran listelerine çevirdi. HDP’de 7 Haziran’da mevcut milletvekillerinden 15′i yeni listelerde aday gösterilmemişti. Bu vekillerin bir kısmı 2 dönem kuralına takılırken, bazılarının yerine de yeni isimler tercih edilmişti.

Van Milletvekili Nazmi Gür, Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, Hakkari Milletvekili Esat Canan, Muş Milletvekili Demir Çelik, Van Milletvekili Kemal Aktaş, Van Milletvekili Özdal Üçer, Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ve Emine Ayna 7 Haziran’da aday gösterilmeyen HDP’lilerin arasında bulunuyordu.

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ŞOK!.. ÜNLÜ SANATÇIYA AKIL ALMAZ SANSÜR!.. Yüksekova Karıştı Ruslar Mısır'la Anlaştı: YÜZ YIL! AKP-PKK oyunları sürüyor... Obama'nın özel ekibi Gülen için Türkiye'ye geliyor! Bekir Bozdağ TUHAF KONUŞTU: "O BÖYLE AMA BU ÖYLE DEĞİL" VAY BE!.. KATAR RESTİ ÇEKTİ!.. İngiltere Başbakan Cameron'dan BÜYÜK KÜSTAHLIK!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
İRAN'DAN TEHLİKELİ UYARI!..