Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2480 görüntülenme )

Seçmen nasıl yönlendiriliyor; işte kanıt!..

“HDP bence barajı geçecek ama burada HDP seçilmeyecek, AK Parti cezalandırılacak” açıklamasını duyan, oyunu sırf barajı geçsin diye HDP’ye ödünç olarak vermeyi düşünen seçmenler şimdi kararını değiştirmez mi?
KONDA SEÇMENİ YÖNLENDİRİYOR
Tarhan Erdem: HDP bence barajı geçecek ama burada HDP seçilmeyecek, AKP cezalandırılacak, DİYOR...
HAYRİ CEM SORUYOR: Bu açıklamaları CHP genel sekreterliği yapmış, güvenilir bir kaynaktan duyan, oyunu sırf barajı geçsin diye HDP’ye ödünç olarak vermeyi düşünen seçmenler şimdi kararını değiştirmez mi?
Nasıl olsa HDP barajı geçiyormuş, ben yine gönlümdeki partiye oyumu vereyim, demez mi?
Tarhan Erdem’in seçimle ilgili tahlil ve öngörüleri şöyle:
 “Bana göre geçtiğimiz kasım ayında bu karar verilmişti. O karar nedir; HDP. Halk ne yapacak, bu kararı bir partiye oy vererek gösterecek, mesaj taşıyıcı oy verilen bir parti olacak. O parti hangi parti olacak? Halk şunu gördü, CHP veya MHP’nin oyunu yüzde iki üç arttırarak bu dersi veremez, ama HDP’yi barajı geçirirse 50 milletvekili fark eder ve barajı geçirmek için de dört puan kâfidir. Bunu halk gördü ve Kasım Aralık ayında bu karar verildi.
HDP bence barajı geçecek ama burada HDP seçilmeyecek, AKP cezalandırılacak. Çünkü bunun başka yolu yok. Türkiye rahatlayacak göreceğiz”.
KONDA SEÇMENİ YÖNELENDİRİYOR
Araştırmacı Hayri Cem KONDA’nın araştırmalarını şöyle değerlendiriyor:
“Pek çok seçmen için önümüzdeki bu seçimler demokrasi ve başkanlık sistemine geçiş açısından büyük önem taşıyor. Kendilerini solcu ve sosyal demokrat olarak tanımlayan seçmenlerin önemli bir kısmı, barajı geçmesi için oyunu HDP’ye vermeyi planlıyor. Zira, HDP’nin barajı geçememesi demek, AKP’nin tek başına iktidar olması, Anayasa’yı istediği gibi değiştirebilmesi ve başkanlık sistemine geçiş anlamına geliyor. Bu da yukarıda tanımladığım seçmeni tedirgin ediyor. Konda ise şimdilerde bu algı üzerine oynuyor...
HDP’NİN BARAJI AŞACAĞI ÖNCEDEN SÖYLENDİ
 Daha HDP seçimlere parti olarak girip girmeyeceğini açıklamadan, Konda yöneticileri TV programlarında HDP’nin seçime parti olarak girdiği takdirde barajı aşabileceğini iddia ettiler. Son günlerde ise HDP’nin barajı aşacağını açıkça belirtiyorlar.
Tarhan Erdem tekrar sahneye çıkarak, “Halk CHP veya MHP’nin oyunu yüzde iki üç arttırarak AKP’ye ders veremez, ama HDP’yi barajı geçirirse 50 milletvekili fark eder ve barajı geçirmek için de dört puan kâfidir. Bunu halk gördü ve kasım-aralık ayında bu karar verildi. HDP bence barajı geçecek ama burada HDP seçilmeyecek, AK Parti cezalandırılacak. Çünkü bunun başka yolu yok. Türkiye rahatlayacak göreceğiz”diyor.
KONDA ARAŞTIRMA SEÇMENİ YANILTIYOR
Bu açıklamaları CHP genel sekreterliği yapmış, güvenilir bir kaynaktan duyan, oyunu sırf barajı geçsin diye HDP’ye ödünç olarak vermeyi düşünen seçmenler şimdi kararını değiştirmez mi?
Nasıl olsa HDP barajı geçiyormuş, ben yine gönlümdeki partiye oyumu vereyim, demez mi?
Her araştırmanın bir hata payı vardır. Seçim araştırmalarında hata payı, örnek büyüklüğüne göre ortalama %1,5 ile %2,5 arasında değişir. Ortalama %2 kabul edersek, HDP’nin %11 gibi deklare edilen araştırma sonucu %9 da olabilir %13 de. Bu durumda seçim araştırma sonuçların HDP’nin oyunu %14-15’lerde görmeden seçim barajını aşar demek yanıltıcı olabilir.
Tarhan Erdem ve şirketi Konda’nın yukarıda aktardığım tutum ve davranışları, istemeden de olsa, hep AKP’ye hizmet etmiştir.
Yukarıda aktardığım örnekler acaba birer basit tesadüfler mi?
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ