Genel
05 Şubat 2018 ( 4833 görüntülenme )

SAYIŞTAY'DAN DİKKAT ÇEKEN RAPOR!

SAYIŞTAY: YERLİLEŞTİRME VE MİLLİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA DAHA FAZLA AĞIRLIK VERİLMELİ


MKE raporu hazırlayan Sayıştay, silah ve hammadde konusunda dışa bağımlılıktan kurtulup, yerli üretime geçilmesi uyarısında bulundu. 

Batı ülkelerinin 15 Temmuz ve sonrasında yaşanan gelişmeleri gerekçe göstererek Türkiye'ye silah ve hammadde vermemeye başladığını, bunun da Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'nu (MKE) sıkıntıya soktuğuna dikkat çeken Sayıştay raporunda;

"SİLAH VE HAMMADDE SIKINTISI"

Dış alımlarda önemli sapma meydana gelmiştir. Bunun en önemli nedenlerinden biri de bazı ülkelerin yaşanan gelişmeleri bahane ederek Türkiye'ye hammadde ve silah satmaktan imtina etmeleridir” denildi.

Bu ambargoların MKE'yi zor durumda bıraktığı da belirtildi. Raporda “Türkiye bu konularda dışa bağımlı olmaktan kurtulmalıdır” önerisinde bulundu. Sayıştay'ın raporunda silah ve mühimmat ham maddesi konusunda dışa bağımlı olmanın bu gibi sorunlara neden olduğu vurgulanarak;

"YERLİLEŞTİRME VE MİLLİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA DAHA FAZLA AĞIRLIK VERİLMELİ"

 “Bu ve benzer sorunlar yapılan yazışmalara ve girişimlere rağmen devam etmektedir. Bu konuda alternatif tedarik imkanları da araştırılmalıdır. Tüm bu gelişmeler dışa bağımlılığın olabildiğince ortadan kaldırılmasının ve üretimde yerlileştirme ve millileştirme çalışmalarına daha fazla ağırlık verilmesinin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır dedi.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ