Büyük tepki ve protestolara rağmen satışa çıkarılan şeker fabrikalarının etkisi sandığa yansıdı. AKP, milli servet olan ve satışa çıkarılan şeker fabrikalarının bulunduğu 14 yerde 2015 yılında aldığı oy oranının altında kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise 14 fabrikanın 13'ünün bulunduğu yerde oy oranını artırdı.

Türkiye 2018 seçimlerini geride bıraktı. AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı Meclis’te çoğunluğu elde ederken, cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Seçimden ilk parti olarak çıksa da AKP’nin oylarında yüzde 7 oranında düşüş gözlendi.

ŞEKER FABRİKALARININ ETKİSİ
Türkiye’de gündemi uzun süre şeker fabrikalarının satışı belirledi. 14 şeker fabrikasının satışa çıkarılmasına toplumun her kesiminden tepkiler yükseldi. Vatandaş şeker fabrikalarının satışına olan tepkisini sandıkta da gösterdi. Türkiye genelinde bulunan 14 şeker fabrikasının olduğu yerlerde AKP, 2015 seçimlerinde aldığı oy oranına ulaşamadı. İşte fabrikaların bulunduğu illerdeki (bazı fabrikalar ilçelerde) oy oranları:

AFYON

Afyon Şeker Fabrikası’nın bulunduğu Afyonkarahisar’da AKP’nin 2015 yılında aldığı %63.21 oy oranı 2018’de %55.38’e düştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı %64.25 oy oranı ise %68.04’e yükseldi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ