Politika
29 Kasım 2017 ( 6080 görüntülenme )

SARRAF DÖKÜLDÜ... ALTIN TİCARETİ...

SARRAF: ALTIN TİCARETİ İRAN’A YAPTIRIMLARI DELMEK İÇİNDİ


Duruşmanın ikinci oturumunda Sarraf'ın ifadesinden satırbaşları, duruşmayı izleyen gazeteci Adam Klasfeld'in aktarımına göre şöyle:

“NAKİT, HAVALE VE MÜCEVHER”

“Zafer Çağlayan ödemeleri nakit olarak, kıymetli eşyalarla ve havale yoluyla aldı.” 

“ÇAĞLAYAN’IN KARDEŞİNE 2.4 MİLYON LİRA HAVALE DOSYAYA EKLENDİ”

Savcı kanıt olarak Çağlayan'ın kardeşine yapıldığı ileri sürülen 2.4 milyon liralık bir ödemenin banka dekontunu İran ticareti dosyasına eklemek istedi, savunma avukatları itiraz etti. Hakim Berman dekontun kanıt dosyasına eklenmesine izin verdi.

“ALTIN TİCARETİ ŞEMASINI ÇİZDİ”

Sarraf, tanık sandalyesinden kalkarak altın ticaretinin nasıl işlediğini çizerek anlatması için mahkeme salonuna getirilen tahtanın başına geçti. Savcının Sarraf tarafından çizilen şemayı kanıt olarak dosyaya sunduğu, bu nedenle söz konusu şemanın ileriki süreçte kamuoyuyla paylaşılabileceği belirtildi.

Sarraf ifadesine şöyle devam etti:

'HALKBANK GÜMRÜK BEYANNAMESİNE ALTINLARIN İRAN İLE YAPILDIĞINI YAZMAMI İSTEDİ'

"Süleyman Aslan ve Atilla, altının son durağı olarak nereyi yazmam gerektiğini söyledi. Halkbank, gümrük beyannamesine altınların İran ile yapıldığını yazmamı istedi."

(Savcının 'İran'a altın gönderdin mi?' sorusuna cevaben,) "Hayır göndermedim.
Altınlar İran destinasyonluydu ancak İran yerine Dubai'ye gönderildi. Bu bize bağlı değildi, bizim tercihimiz değildi. Halkbank'ın kendi kuralları nedeniyle bunu yapmak zorundaydık.
"
'HALKBANK'TAN BİRKAÇ MİLYAR EURO ÇEKTİM'

Savcı'nın "Halkbank'tan ne kadar para çektin?" sorusuna "Birkaç milyar" cevabını veren Sarraf, hangi para birimi olduğuna ilişkin soruyu ise, "Euro" şeklinde yanıtladı.

"Birkaç milyar altın alımı için miydi" sorusuna ise Sarraf, "Birkaç milyar Euro, İranlılardan aldığımız ve altın ticareti olarak gizlediğimiz uluslararası ödeme talimatlarını gerçekleştirmek için kullanıldı. Bunu Süleyman Aslan ve diğerleriyle de görüşmüştük" şeklinde yanıt verdi.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ