Genel
21 Kasım 2017 ( 6632 görüntülenme )

BDDK'DAN DİKKAT ÇEKİCİ HAMLE!..

BDDK: "Bankalar tabela değiştirip yeni ad alabilecek"

ABD’nin Rıza Sarraf davası nedeniyle Halkbank’ın da aralarında bulunduğu Türk bankalarına rekor cezalar vereceği iddiaları yoğunlaşırken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yaptığı yönetmelik değişikliği dikkat çekti. 


ABD basınında “Sarraf itirafçı oldu” haberlerinin yayımlandığı gün olan 16 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik, “Halkbank’a verilecek cezaya hazırlık mı yapılıyor” sorusuna neden oldu. 

"HALKBANK İSİM DEĞİŞTİREBİLİR"

“Bir bankanın mal varlığının bir veya birden fazla bölümünün bankanın infisah etmesine (dağılmasına) neden olmayacak şekilde devredilmesi” hakkındaki yönetmelik değişikliği ile ABD’nin vereceği muhtemel cezayı Halkbank’ın tabela değiştirerek aşmasının hedeflendiği yorumları yapıldı.

BDDK Başkanı ise iddiaları yalanladı. 

Yapılan değişiklikle yönetmeliğe şu madde eklendi:

"YAVRU ŞİRKET"

Bölünmeye ilişkin hükümler, bir bankanın mal varlığının bir veya birden fazla bölümünün bankanın infisah etmesine neden olmayacak şekilde devredilmesi ve bu suretle bankanın devredilen malvarlığı bölümlerinin karşılığında devralan şirketlerdeki payları ve hakları elde ederek yavru şirketini oluşturması sonucunu doğuran kısmi bölünmesine uygulanmaz".

"SERMAYE FARKI 3 AY İÇİNDE KARŞILANACAK"

 "Ancak bu şekilde gerçekleşen kısmi bölünme işleminde bankanın ödenmiş sermaye miktarı asgari sermayeden az ise aradaki farkın üç ay içerisinde banka ortakları tarafından bölünen banka sermayesinin nakden artırılması suretiyle karşılanacağına ilişkin taahhütte bulunulması şarttır.”

"OLUMSUZ ETKİLER"


Sarraf davasına ilişkin açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ,”Bir takım ekonomik yaptırımlar suretiyle Türkiye’ye yönelik kumpaslarla karşı karşıya olduğumuzu ifade etmek isterim” dedi.

Bu da piyasalarda bu dava kaynaklı endişelerin artmasına neden odu. 

Davada Sarraf ile birlikte Halkbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla da sanık sandalyesinde oturuyor. 27 Kasım’da jürili duruşma görülecek. 

Görülecek jürili duruşmada, “İran’a karşı ambargoyu delmek” ve “kara para aklamak” suçlamalarıyla Halkbank ve başka Türk bankalarına da ceza verilmesi gündemde.

 Ağustos 2017’de 15 TL’den işlem gören Halkbank hisseleri, söz konusu davadaki endişelerin artması nedeniyle 9.80 TL’ye kadar düştü.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ