Fırat'ın doğusundaki PKK/PYD'li teröristler, Türkiye-ABD arasındaki 'güvenli bölge' anlaşmasının ardından sınırdan çekilmeye başladı. Aynı şekilde İngiliz haber ajansı Reuters da, teröristlerin bölgeden ağır silahlarını çekmeye başladığını açıkladı.

YENİ NOKTALAR KURULUYOR, ÖRGÜT AYNI SİLAHLARLA YER DEĞİŞTİRİYOR

Terör örgütünün sorumlularından Zedan El Asi, AFPye yaptığı açıklamada, “Sınır güvenliğine ilişkin Türkiye ve ABD ile yapılan üçlü anlaşmanın ilk aşaması çerçevesinde 24 Ağustos itibariyle pratik adımlar atmaya başladık. İlk olarak Serekaniye (Rasulayn)’deki sınır bentleri kaldırılmış, YPG’li birlikler ve ağır silahları yeni noktalarına çekilmiş ve sınır üzerindeki noktalar yerel güçlere teslim edilmiştir” dedi. Açıklamanın devamında El Asi, aynı aşamanın 26 Ağustos'ta Tel Abyad bölgesinde de uygulandığını belirtti. Yakın zamanda TSK'nın kara birliklerinin gireceği bölgeler boşaltılırken, teröristlerin kaç kilometre içe çekileceği henüz bilinmiyor.

TÜRKİYE ABD İLE ANLAŞTI


Türkiye ile ABD arasında yürütülen görüşmeler sonrası, Suriye'nin kuzeyinden bir güvenli bölge kurulması kararlaştırılmıştı. Anlaşma sonrası Şanlıurfa'da Ortak Harekat Merkezi kurulmuş, ilk helikopter uçuşları gerçekleştirilmiş, Türk İHA'ları da bölgede istihbarat toplamaya başlamıştı.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ