Trump, üst düzey askeri yetkililerle Beyaz Saray’da yaptığı görüşmenin basına açık kısmında, gazetecilere Suriye kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'nin operasyon düzenlemesi muhtemel bölgede bulunan 50 ABD askerinin bölgeden çıktığını duyurdu.

’50 ASKER VARDI, O DA ÇEKİLDİ’

ABD’nin Suriye’de gereğinden uzun kaldığını belirten Trump, “Söz konusu bölgede (Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin operasyon düzenleyeceği bölge) 50 asker vardı ve bu kişiler bölgeden çıktı. Ancak aynı zamanda, Avrupa ülkelerine güvenmeliyiz. DEAŞ savaşçılarına göz kulak olmaları için İran, Irak, Türkiye, Suriye, Rusya ve diğer bazı ülkelere güvenmeliyiz.” mesajını verdi.

ERDOĞAN: ABD OPERASYONU DESTEKLEMEYECEK DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Trump dün gece saatlerinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Beyaz Saray’dan sabah saatlerinde, “Türkiye, yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak.” açıklaması yapılmıştı.

ABD: ‘DESTEK VERMEYECEĞİZ, ENGEL DE OLMAYACAĞIZ’

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Türkiye’nin düzenleyeceği harekata hiçbir şekilde destek vermiyoruz. Türkleri askeri olarak engellemeyeceğiz" denildi. ABD Savunma Bakanlığından bir yetkili Reuters'e yaptığı açıklamada Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yapacağı operasyonu desteklemediklerini ifade ederken, "Türkleri askeri olarak engellemeyeceğiz" ifadelerini kullandı.Çekilecekleri alanların nereleri kapsayacağına ilişkin sorulara yanıt vermeyen yetkili, hava sahasının açılmasına ilişkin ise, şu aşamada bilgisi olmadığını belirtti.

‘BELLİ BİR BÖLGEDEN ÇEKİLDİK’
ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) yapılan açıklamada "Belirli bir bölgedeki unsurlarımızı çektik" denildi. Yetkili, bu bölgenin, ABD ile Türkiye'nin üzerinde mutabık kaldığı "güvenlik mekanizması" alanı olarak da tanımladıkları Tel Abyad ve Ayn el-İsa olduğunu dile getirdi.

‘FAZLA ASKERİMİZİ ÇEKMEYECEĞİZ’
Reuters, ABD askerlerinin Suriye'nin kuzeyinden çekilmesi sonrasında ABD'li yetkililere dayandırdığı bir son dakika haberiyle merak edilen bir soruyu yanıtladı. İsmini açıklamayan ABD'li yetkili, "Geri çekilme işlemi geniş çaplı değil, 'onlarca' askerden fazlasını kapsamayacak" dedi.

ABD’li bir yetkili şu an itibarıyla Suriye’nin kuzeyinden asker çekilen alanın, güvenli bölge kurulması için Türkiye ile yürütülen çalışmaların yapıldığı alanla sınırlı olduğunu söyledi.

ONLARCA ASKER ÇEKİLECEK

Adının açıklanmasını istemeyen ABD’li yetkili geri çekilme işleminin geniş çaplı olmadığını, “onlarca” askerden fazlasını kapsamayacağını söyledi. Yetkili ABD askerlerinin Suriye’yi terk mi edeceğini yoksa ülke içinde yer mi değiştireceğini söylemedi. ABD’nin Suriye’de 1,000’e yakın askeri bulunuyor. Geri çekilme işlemi geniş çaplı değil, 'onlarca' askerden fazlasını kapsamayacak.”

Kaynak: Sözcü/ Sputnik/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ