Genel
06 Eylül 2017 ( 543 görüntülenme )

SAĞLIĞIN SIRRI BU KAHVALTIDA!..

Kahvaltı en önemli öğün. O yüzden Canan Karatay, sabah alınan yüksek enerjili gıdaların gün boyu insanın kendini dinç hissetmesine ve enerjik olmasına yardımcı olacağını söylüyor. Ancak yediklerimizin önemi çok büyük. 

Neye mi dikkat etmek gerek? Karatay'a kulak verin:

"EN ÖNEMLİ ÖĞÜN"

"Kahvaltı, 24 saatlik gün içinde en önemli öğün. Kuvvetli, bol protein ve sağlıklı yağ (köy tereyağı) içeren bir kahvaltının, metabolizmayı 12 saat süreyle yüzde 30 hızlandırdığı bir gerçek. Bu şekilde bir kahvaltının hızlandırdığı metabolizma sonucu, harcanan kalori miktarı 4-5 kilometrelik bir koşuda harcanan kalori-enerji miktarına eşdeğerdir."

"PEYNİR VE YUMURTAYI EKSİK ETMEYİN"


"İki adet az pişirilmiş yumurta, bir avuçiçi kadar beyaz peynir. Peynir az yağlı, light ya da krem peynir olmayacak.
Koyun, inek veya keçi sütünden klasik beyaz peynir veya eski kaşar, tulum ya da sepet peyniri gibi yöreselleri olabilir. Her türlü peynir ve çökelek, sabah yenecek en önemli besin kaynaklarıdır." 

"EKMEK YEMEYİN"

"Ancak yanında herhangi bir ekmek ya da poğaça olmamalı. Yumurta, haşlanarak rafadan veya kayısı kıvamında ya da tavada düşük ısıda saf tereyağında fazla katı olmadan pişirilebilir. Omlet, menemen, çılbır, mıhlama, pastırmalı yumurta yapılabilir."

"ÇAYI ŞEKERSİZ İÇİN"

"Mevsimine göre domates, biber, salatalık, turp, maydanoz, tere, roka gibi yeşillikler ve 10-15 adet zeytin yenebilir. İçecek olarak da süt, ayran, şekersiz ya da tatlandırıcısız çay ve kahve içilebilir."


"KAHVALTIDAN SONRA BİR BARDAK SU"


"Sağlıklı yiyecekleri istediğiniz gibi, kendi damak tadınıza ve yöresel ürünlerinize göre yiyebilirsiniz. Ancak özellikle sabahları uyandıktan sonra mideyi uzun süre aç bırakmamaya dikkat etmelisiniz ve metabolizmayı harekete geçirmek için kahvaltıdan önce 1 bardak su içmeye özen göstermelisiniz.
Su 24 saat içilmelidir. Ancak yemek sırasında içilmemeli. Çünkü mide asidini sulandırır, hazımsızlığa neden olur. Her gün azar azar yudum yudum 2.5 litre su tüketilmeli. "

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ