Genel
16 Mart 2019 ( 86 görüntülenme )

Sağlığın Anahtarı: B12 Vitamini...

Depresyondan hafıza kaybı şikayetlerine kadar pek çok sağlık sorununuzun sebebi B12 eksikliği olabilir.

“B12 sağlığımızın regülatörüdür” diyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Necdet Yetim, depresyon, halüsinasyon görme, uyku sorunları, hafıza kaybı gibi sorunların baş sorumlusunun B12 olduğunu belirtti.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Necdet Yetim, B12 eksikliğinin tehdit ettiği risk gruplarına uyarılarda bulundu.

Dr. Yetim, özensiz ve bilinçsiz diyet yapanlarda, vejeteryanlarda, hayvansal gıdaları az tüketen, çeşitli mide ve bağırsak hastalığı, kanser, diyabet gibi kronik hastalıkları olanlarda, alkol bağımlılarında, yoğun stres altında olanlarda, 50 yaşın üstündekilerde B12 eksikliği görüldüğünü söyledi. 


B12’nin, vücudumuzda hem yapıcı hem de fonksiyon düzenleyici olarak rol oynadığını hatırlatan Uzm. Dr. Yetim, bu vitaminin sağlık için önemini “Bedeninde B12 vitamini olmayan bir kişinin yaşama olasılığı yoktur” cümlesiyle ifade etti. B12 vitamininin vücutta sentez edilemediğini, mutlaka dışarıdan alınması gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Yetim, şöyle konuştu:

B12 VİTAMİNİN EKSİKLİĞİ NELERE YOL AÇIYOR?

Uzm. Dr. Yetim, B12 vitamininin deri, saç, tırnak dokularında ve özellikle kırmızı kan hücrelerinin yapımında etkili olduğunu kaydetti. Eksikliğinin bir çeşit anemiye, yanı sıra nörolojik bozukluklara yol açtığını belirten Uzm. Dr. Yetim, “Anemiye bağlı halsizlik, çabuk yorulma, dilin şişmesi, konuşma, tat alma bozuklukları, depresyon, anksiyete, sinirlilik, halüsinasyon görme, uyku bozuklukları, unutkanlık, hafıza kaybı, zeka düzeyinde azalmalar, görme bozuklukları, saçlarda, deri ve tırnaklarda çabuk yıpranma, eksikliğin belirtileri. Bu şikayetleri olanlar kötü düşünmeden önce B12 düzeyine baktırsınlar” dedi.

B12 VİTAMİNİ AÇISINDAN ZENGİN BESİNLER HANGİLERİ?

Et ürünleri, özellikle kırmızı etler, sakatatlar. Deniz ürünleri özellikle balık yumurtası, balıklar, kalamar, karides, ahtapot. Yumurta, süt ürünleri, yoğurt ve özellikle peynirler. Mayalar ve soya yağları.

B12 eksiliğinin kanıtlanması çok kolaydır. Her yerde yapılabilen kan testinde B12’nin 200 pg/ml’den az olması tedavi gerektirir. Emilim bozukluğu olmayan ve hafif eksiklik durumlarında ağız yoluyla tablet ve şurup kullanılır. Günde 1 tablet ya da 1 ölçek şurup şeklinde vermek yeterlidir. Emilim bozukluğu olasılığı yüksek olan ve ileri derecede eksiklik olanlara enjeksiyon yoluyla kabadan kas içine verilebilir. Dozlar ve kullanma süresi hastanın durumuna göre düzenlenmeli ve uygun aralıklarda kontroller ile durum izlenmelidir.

Kaynak: sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ