Güvenlik
25 Ocak 2018 ( 17297 görüntülenme )

RUSYA'DAN AÇIK TAVIR!.. ABD ŞOKTA!..

ZAHAROVA: “ABD SURİYE’Yİ BÖLMEYE ÇALIŞIYOR”

ZAHAROVA: “TÜRKİYE ULUSAL GÜVENLİĞİ İÇİN HAREKATI YAPIYOR”


Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD'nin Suriye'de izlediği yeni stratejinin ülkeyi bölmeye yönelik olduğunu ifade etti.

Zaharova, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada;

“ABD’NİN AMACI SURİYE’Yİ BÖLMEK”

"ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Standford'daki konuşmasının ardından ABD'li askeri kaynakların yaptığı, Suriye'nin kuzeyinde Washington yönetiminde Kürt ağırlıklı bir sınır güvenlik gücü kurulmasına ilişkin açıklamaları göz önünde bulundurulduğunda, ABD'nin yeni Suriye stratejisinin bu ülkenin bölünmesine yönelik olduğu görülüyor" dedi.

ABD'nin Suriye'deki askeri varlığını sürdürme planlarının çözüm çabalarına katkı sunmadığını belirten Zaharova;

“ABD ESAD’I DEVİRMEK İSTİYOR”

"ABD, Suriye'nin meşru olarak seçilmiş devlet başkanını iktidardan indirmeyi Suriye'deki amaçları arasında tutmaya devam ediyor. Washington'un bu egemen devletin topraklarındaki askeri varlığını kalıcı hale getirmek istediği açıklandı. Bu yaklaşımın uluslararası hukuka aykırı olduğuna ve soruna siyasi çözüm bulunmasına katkı sunmadığına eminiz" ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan Zaharova, Türkiye'nin Afrin harekatını 'yeni ve tehlikeli bir meydan okuma' olarak niteledi. Zaharova;

'AFRİN HAREKATI YENİ VE TEHLİKELİ BİR MEYDAN OKUMA'

"Suriye toplumunun birliğini yeniden sağlama girişimleri, yeni ve tehlikeli meydan okumalarla karşı karşıya. Türk ordusunun Suriyeli muhalif birliklerle askeri operasyon düzenlediği Afrin'de de bu durum yaşanıyor" diye konuştu. Zaharova;

“TÜRKİYE ULUSAL GÜVENLİĞİ İÇİN HAREKATI YAPIYOR”

"Bilindiği gibi, Türkiye, bunu Suriye hükümetinin kontrol etmediği kuzey bölgelerde oluşan ulusal güvenliğine yönelik tehdide yanıt olarak gerçekleştiriyor" diye ekledi.

Gazeteciler, Zaharova'ya Rusya'nın Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde düzenlediği harekatı desteklediğinin doğru olup olmadığını sordu. Zaharova şu yanıtı verdi:

“SOÇİ’DE ÇÖZÜM BULMAYA ÇALIŞIYORUZ”


"Bu söylediğinizi resmi kaynaklarda bir yerde ya da bu konuda açıklama yapan resmi kaynakları alıntılayabilir misiniz? Biz, önemli, ilkesel ve eşsiz bir etkinlik olan Soçi'deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi üzerinde çalışıyoruz ve bizce tüm güçler buna odaklanmalı."
Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ