CHP İstanbul Gençlik Kolları üyeleri, Sabah gazetesi yazarı Engin Ardıç hakkında "Atatürk'e ve hatırasına hakaret" ile "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

BÜYÜK TEPKİ

İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan grup, "Çamur Medyanızda Ata'mıza Hakaret Edemezsiniz" yazılı pankart açarken " Mustafa Kemal'in Askerleriyiz" ve "Hak, Hukuk, Adalet" sloganları attı.

‘TERBİYEDEN UZAK DEĞERLERİMİZDEN UZAK’

CHP Gençlik Kolları Başkanı Burkay Düzce, suç duyurusundan önce yaptığı açıklamada "Bu topraklara bağımsızlığı getiren, egemenliği tek bir aileden alarak halka hediye eden Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 80. yıl dönümünde tüm ülke olarak yastayken yazdığı '10 Kasım'da genelevler kapalı mıydı bilmiyorum' yazısıyla bir kez daha ne kadar terbiyeden ve bu ülkenin değerlerinden uzak olduğunu göstermiştir" dedi.

Burkay Düzce, "Bizler Atatürk ve fikirleri bu topraklarda bedeli ne olursa olsun mücadele etmeye ve bütün milli değerlerimizi savunmaya devam edeceğiz. Buradan tüm kamuoyuna ve Türkiye gençliğine bir kez daha belirtmek istiyoruz" dedi. Grup daha sonra Ardıç hakkında suç duyurusunda bulundu.

SABAH YAZARI NE DEMİŞTİ?

Sabah gazetesi yazarı Engin Ardıç, “Gülmek yasaktı” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

’10 KASIM’DA EĞLENCE YERLERİ KAPALIYDI…’

Ardıç “10 Kasım günleri, gerçi biz çocuklara bir şey ifade etmiyordu ama, içki içmek de yasaktı. "Eğlence yerleri" de kapalıydı. Tiyatro, sinema, gazino, her yer. “Çemiş taşra belediyesi mantığıyla, tiyatro ile gazino arasında da bir fark gözetilmiyordu. Hani ahlak zabıtasının kasabaya gelen her tiyatro topluluğundaki kadın sanatçıları ‘muayeneye tabi tuttuğu’ yıllar... Genelev de kapalı mıydı, çocuktum, bilmiyorum” diyerek çok ağır ifadeler kullandı.

Atatürk ve Cumhuriyet ile ilgili çakma belgesellerin halka izlettirildiğini ileri süren bu Ardıç’în yazısı şöyle:

‘GÜLMEK YASAKTI AĞLAMAK MAKBUL SAYILIYORDU’

“Sonra bir daha hiçbir 10 Kasım töreninde gülmedim ama ağlamadım da. 10 Kasım günleri gülmek yasaktı, ağlamak makbul sayılıyordu. Yalnız o değil. Okul bahçesinde bütün gün "üzgün üzgün dolaşmakla" yükümlüydük. Azıcık neşeli görünen çocuk öğretmenler tarafından uyarılıyordu. Koşmak, top oynamak falan da yasaktı.

“GENELEV DE KAPALI MIYDI, ÇOCUKTUM, BİLMİYORUM”

“Yeni kuşaklara fıkra gibi gelir ama gerçektir. 10 Kasım günleri, gerçi biz çocuklara bir şey ifade etmiyordu ama, içki içmek de yasaktı. "Eğlence yerleri" de kapalıydı. Tiyatro, sinema, gazino, her yer. “Çemiş taşra belediyesi mantığıyla, tiyatro ile gazino arasında da bir fark gözetilmiyordu. Hani ahlak zabıtasının kasabaya gelen her tiyatro topluluğundaki kadın sanatçıları ‘muayeneye tabi tuttuğu’ yıllar... Genelev de kapalı mıydı, çocuktum, bilmiyorum”.

Engin Ardıç, 10 Kaım yani bugün yayınladığı köşe yazısında Atatürk ve Cumhuriyet ile ilgili çakma belgesellerin halka izlettirildiğini ileri sürerek yazısını şöyle sürdürdü:

‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NDE DAHA NELERİN ÇAKMA OLDUĞUNU ARAŞTIRMAYA BAŞLADIK’

“Sinemalarda ücretsiz olarak eski titrek belgeseller gösterilir, halk arasında bunlara "Atatürk filmi" denirdi. Beşon kişi seyrederdi. İşin hoş yanı, bunların Muhsin Ertuğrul'un "Bir Millet Uyanıyor" filminden alınmış çakma belgeseller olmasıydı. Bunu sonradan öğrendik tabii. Bütün bunlar da, "karşıdevrimci" olduğu söylenen Adnan Menderes Türkiyesi'nde oluyordu ha... Aklımız ermeye koyulduğunda, Türkiye Cumhuriyeti'nde daha başka nelerin "çakma" olduğunu araştırmaya başladık. Başlamaz olaydık... Bugün 10 Kasım. Yılmaz'a 35 lira vermeyi unutmayın.”

NELER YAŞANIYOR?

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ