AKP ve MHP'nin itirazı üzerine Maltepe'de oylar yeniden sayılıyor. CHP'li eski vekil Barış Yarkadaş, Maltepe'deki oy sayımına ilişkin son durumu Twitter hesabından paylaştı. Barış Yarkadaş'ın paylaşımı şöyle:

"Saat 23.20... Maltepe'deki 1089 sandığın 700'ünün sayımı bitti. Geride yeniden sayılacak olan 389 sandık kaldı. AKP ile MHP'nin anlamsız ve sonuç alınamayacak ısrarından dolayı onlarca insan Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde oy saymaya devam ediyor."

‘İMAMOĞLU HEP ÖNDE

Barış Yarkadaş, İBB'nin yeni başkanı Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki son oy farkını da paylaştı. Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki son durum şöyle:
Ekrem İmamoğlu'nun oyu: 4 milyon 170 bin 217
Binali Yıldırım'ın oyu ise: 4 milyon 156 bin 274.
Aradaki oy farkı: 13 bin 943.”

Süre sona erdi... GÖZLER AKP'DE!..

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) itirazlara yönelik karar süresi takvimi saat 17.00 itibariyle sona erdi. Olağan itiraz sürecinin tamamlanmasının ardından artık olağanüstü itiraz süreci başlayacak. Siyasi partiler ve bağımsız adaylar olağanüstü itiraz hakkını kullanabilecek. Siyasi partiler, “tam kanunsuzluk” iddiasıyla bazı merkezlerde seçimlerin iptali talebiyle YSK’ya başvurabilecek. Olağanüstü itirazlarda, siyasi partilerce öne sürülen iddiaların, somut verilere dayanması ve bu iddiaların seçim sonucunu etkileyebilecek ölçüde olması gerekiyor.
MALTEPE SAYIM SONUCU BEKLENİYOR, BÜYÜKÇEKMECE MASADA

AK Parti'nin İstanbul’da seçimin yenilenmesi için olağanüstü itiraz başvurusunda bulunması, bu başvurunun Maltepe’deki sayım işleminin tamamlanmasının hemen ardından yapılması bekleniyor. AK Parti’nin hali hazırda Büyükçekmece’de seçimlerin yenilenmesine ilişkin olağanüstü itirazı YSK önünde bekliyor. YSK hem İstanbul hem de Büyükçekmece başvurusunu birlikte değerlendirip karar verecek.

YSK’nın bu süreçte vereceği en önemli karar işte bu başvurular üzerine alınmış olacak. YSK, AK Parti’nin talebini kabul ederse; İstanbul’da seçmen 2 Haziran’da sandık başına gidecek. Ama ret kararı verilirse sayım sonucu ortaya çıkan tablo kesin seçim sonucu olacak.

ÜÇ İLÇEDE SEÇİMLER İPTAL EDİLDİ

YSK, il seçim kurulu kararlarına yönelik 25 seçim bölgesinden gelen itirazları sonuçlandırdı. YSK 3 ilçede seçimlerin yenilenmesine kararını verdi. Kırıkkale'nin Keskin, Artvin'in Yusufeli ile Denizli'nin Honaz ilçelerinde seçmen yeniden 2 Haziran günü sandığa gidecek. YSK, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç olan belediyelerin adaylarının mazbata almasına ise izin vermedi. 6 ilçede seçimi ikinci sırada tamamlayan adaylara mazbata verilecek.

Kaynak: Yeniçağ/ gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ