Genel
18 Ağustos 2018 ( 4409 görüntülenme )

Sınırlar aşıldı!.. İNANILMAZ RAPOR!..

S&P ve Moody's dün gece Türkiye'nin kredi notunu düşürdü. Ekonomide ağustos ayının başından bu yana yaşanan çalkantıların faturası çok acele kesildi. Türkiye'nin S&P'de aldığı yeni B+ notu, Nikaragua ve Papua Yeni Gine ile aynı...

Türkiye ekonomisinde yıllar sonra ilk kez iki kredi derecelendirme kuruluşu birden aynı gün not düşürdü. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu “Ba2″den “Ba3″e düşürdü.

TÜRKİYE, SENEGAL'LE AYNI

GÜRCSBöylece Türkiye Azerbaycan, Brezilya, Kosta Rika, Hırvatistan, ve Gürcistan gibi ülkelerin gerisinde kaldı. Moody’s Türkiye ile birlikte Ba3 notunu şu ülkeler paylaşıyor: Fildişi Sahilleri, Senegal, Sırbistan. Görünümü negatif olarak belirledi.

VİETNAM'IN BİLE ALTINA DÜŞTÜ

S&P ise Türkiye’nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunun “BB-“den “B+”ya, düşürdü, görünümü “durağan” olarak belirtti. Türkiye ile birlikte BB- notunu Bahreyn, Brezilya, Bangladeş, Dominik Cumhuriyeti, Ürdün ve Vietnam paylaşıyordu. Son not durumu ile birlikte bu ülkelerin gerisine düşüldü.

"PAPUA YENİ GİNE, SENEGAL VE SURİNAM İLE AYNI NOT"

Türkiye’nin kredi notu S&P’de şu an Arnavutluk, Arjantin, Cook Adaları, Fiji, Honduras, Kenya, Karadağ, Nikaragua, Papua Yeni Gine, Senegal, Surinam ve Senegal’le denk.

İki kurumun ortak açıklamasında da Türkiye’deki para politikalarına vurgu yapıldı. Hükümetin gerekli çalışmaları göstermesi halinde not durumunun tekrar gözden geçirileceği vurgulandı.

Kaynak: sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ