7253 görüntülenme07 Ekim 2018
Rusya Savunma Bakanlığı, S-300 hava savunma sistemlerinin Rus An-124 ‘Ruslan' askeri nakliye uçağından indirilirken görüntülendiği videoyu yayınladı.

SURİYE’YE TESLİMAT

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, yeni hava savunma sistemlerini kullanacak olan personelin eğitiminin 3 aya kadar tamamlanacağını ve ardından S-300'lerin suriye ordusunun envanterine alınacağını belirtmişti.

‘İSRAİL'İN RUS İL-20 UÇAĞINI DÜŞÜRMESİ SONUCU KARAR ALINMIŞTI’

17 Eylül'de gerçekleşen olayda uçakta bulunan 15 Rus asker hayatını kaybetmişti. Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada İsrail savaş uçaklarının Rus uçağını 'kalkan' olarak kullandığını ve Suriye hava savunmasının Rus uçağını düşürmesine neden olduğunu açıklamıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı olayın tüm sorumluluğunu İsrail Hava Kuvvetleri ve hava saldırısı emrini verenlere yüklemiş, Moskova da Suriye'deki Rus birliklerinin güvenliğini artırmak için ek önlemler alınacağını ve iki hafta içinde Şam'a S-300 hava savunma sistemi verileceğini açıklamıştı.

ABD’DEN JET TEPKİ


ABD merkezli The Drive dergisi, Washington’un Şam’a Rus S-300 hava savunma sistemlerinin teslim edilmesine yanıt olarak Suriye’de F-22 ‘hayalet’ avcı uçaklarını ve F-16CJ anti-radar uçaklarını yeniden kullanmaya başlayabileceğini yazdı.

Söz konusu uçakların karşı tarafın hava savunmasını bastırmak ve yok etmek için tasarlandığı belirtilen haberde, Suriye'deki savaşın ilk başlarında ABD Hava Kuvvetleri'nin, Suriye ordusunun karşı adımlarının belirsiz olduğu dönemde F-22'leri ve F-16CJ'leri kullanmış olduğuna dikkat çekti.

F-22 VE F-16CJ UÇAKLARI, YENİDEN KULLANIMA SOKULABİLİR MESAJI

Şimdi ABD'nin muhtemelen ilk başta izlediği taktiği yeniden kullanmak durumunda olacağını kaydeden The Drive, aynı zamanda şu anda F-22 avcı uçaklarının Amerikalılar tarafından Suriye hükümet güçlerinin kontrolünde olan bölgelere düzenlenen hava operasyonları sırasında kullanıldığını ifade etti.

AĞIR RİSK

Suriye'ye S-300 hava savunma füze sistemi teslim edilmesine dair açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Rusya'nın Suriye'ye S-300 teslimatı, Ortadoğu'nun istikrarını ve bölgeyi büyük risk altında bırakıyor" diye konuştu.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ