Güvenlik
23 Eylül 2018 ( 2840 görüntülenme )

Rusya'ya jet yanıt!.. 'OPERASYON SÜRECEK'

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Rus İl-20 uçağı trajedisine rağmen Suriye'de İran'ın askeri güçlerine karşı operasyonlarına devam edeceklerini söyledi.

‘BİZİM POLİTİKAMIZ DEĞİŞMEZ, DEĞİŞMEYECEK’

İsrail'de yayın yapan bir radyoya konuşan Liberman "Her zaman sorumlu ve dikkatlice ayrıca başka şansımız olmadığı zamanlarda hareket ettik. Bizim açımızdan hiçbir şey değişmedi, değişmeyecek de. Politikamız bu" dedi.

Suriye'nin İran için bir üs haline gelmesine izin vermeyeceklerini belirten Liberman, "Bu yönde hareket etmeye devam edeceğiz. Bunun için her türlü imkân ve olanağımız var" ifadesini kullandı. Liberman, İsrail ordusunun 2015'ten beri Rusya ile kazaları önlemek için olan anlaşmalar doğrultusunda hareket ettiklerini ileri sürdü.

RUSYA İLE GERGİNLİK

İsrail uçakları Suriye'de Rus İl-20 uçağını Suriye hava savunma sistemlerinin hedefi haline getirip içindeki 15 mürettebatla birlikte düşmesine neden olmuştu. Rusya Savunma Bakanlığı ise İsrail'in Suriye'de kazaları önlemeye yönelik anlaşmaları ihlal ettiğini, uçaklarının bulundukları nokta hakkında yanlış bilgi verdiği açıklamasını yaptı.

'TEK SUÇLU İSRAİL'

Konaşenkov, ellerindeki verilerin 15 Rus askerinin ölümüne neden olan bu olayın faili İsrailli pilotların profesyonel olmayışı ya da cezai ihmalini gösterdiğini ifade etti. Konaşenkov "Bu nedenle İl-20 trajedisinin tek suçlusunun böyle bir eylemin kararını veren İsrail Hava Kuvvetleri'nde olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Rusya'nın hiçbir zaman İsrail'le olan anlaşmaları ihlal etmediğini ve İsrail'in Rus güçlerine karşı tehdit oluşturduğu anlarda dahi Suriye'deki hava savunma sistemlerini kullanmadığını belirten Konaşenkov, İsrail'in uçağın düşürülmesi konusunda medeni ilişkiler çerçevesinin dışına çıktığını belirtti.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ