Politika
15 Ekim 2020 ( 13938 görüntülenme )

Rusya Tavır 'Karabağ'a Girebiliriz'

Türkiye'nin Dağlık Karabağ tutumunu eleştiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus askeri birliklerinin Karabağ'daki iletişim hattına konuşlandırılması gerektiğini savundu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Türkiye'yi hiçbir zaman stratejik müttefikimiz olarak sınıflandırmadık. Türkiye çok yakın bir partnerimiz. Söz konusu partnerliğin birçok alanda stratejik mahiyeti var" dedi.

‘TÜRKİYE’YE BİRÇOK YERDE RASTLIYORUZ’
Türkiye'nin Dağlık Karabağ'daki eylemleri konusunda şeffaf olması gerektiğini savunan Lavrov, katıldığı radyo yayınında, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin niteliğine dair bir soruyu yanıtladı. Lavrov'a, Dağlık Karabağ savaşıyla ilgili olarak, "Türkiye'ye son dönemde birçok yerde rastlıyoruz. Diğer yandan, Türkiye'nin aynı zamanda stratejik müttefikimiz olduğunu beyan ediyoruz. Bu nasıl olur? Biz onlarla (Türkiye) neyiz" diye soruldu. Lavrov bu soruya "Türkiye bizim ortağımızdır" diye yanıt verdi ve şöyle devam etti:

‘TÜRKİYE STRATEJİK ORTAK DEĞİL, İŞ ORTAĞI’
"Rusya hiçbir zaman Türkiye'nin stratejik ortağımız olduğunu söylemedi. Türkiye partnerimizdir. Suriye'de birlikte çalışıyoruz, Suriye krizini çözmeye gayret ediyoruz. Türkiye bölgedeki çıkarlarını geliştirmeye çalışıyor. Bu bölgede, kendi sınırlarının dışında çıkarları olan ülke var."

‘TÜRKİYE LİBYA’DA UZLAŞMA ZEMİNİ ARAMALI’
Libya'da da Türkiye ile etkileşim içinde olduklarını hatırlatan Lavrov, Libya'da da uzlaşma aramak gerektiğinin altını çizdi. Ankara'nın Karabağ'daki tutumuyla hemfikir olmadıklarını da belirten Lavrov, "Türkiye Dağlık Karabağ'daki eylemleri konusunda şeffaf olmalıdır. Karabağ sorununda askeri çözüm kabul edilemez. Türkiye'nin Karabağ sorununun askeri çözümünün mümkün olduğu yönündeki kanısına katılmıyoruz. Aynısını (Azerbaycan) Devlet Başkanı Aliyev de birkaç kez dile getirdi, bu bir sır değil.”

KARABAĞ’A RUS BİRLİKLERİ GELMELİ
Rus askeri birliklerini Karabağ'daki iletişim hattına konuşlandırılmasının doğru olacağını öne süren Lavrov, nihai kararın Bakü ve Erivan'a ait olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ