9069 görüntülenme19 Kasım 2017
Rusya’nın ‘uçan radar’ olarak da bilinen en yeni A-100 AWACS uçağının (Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Uçağı) ilk uçuşunun videosu yayınlandı.

Rus askeri televizyonu Zvezda’nın Instagram’da yayınladığı videoda A-100 uçağının gerçekleştirdiği ilk uçuş ayrıntılı bir şekilde görülüyor. Dün gerçekleşen test uçuşunda uzmanlar, uçağın aerodinamik özelliklerini, elektronik sistemlerinin ve aygıtların çalışmasını inceledi.

Ilyushin IL-76MD-90A uçaklarının bazında geliştirilen A-100, Rus ordusu bünyesinde hizmet veren ve Suriye'de de görev yapan A-50 Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Uçağı'nın daha geliştirilmiş versiyonu olacak.

YENİ NESİL HEDEFLERİ TESPİT EDEBİLECEK

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, daha önce yaptığı açıklamalarda gelişmiş keşif ve kontrol kabiliyetleriyle A-100 uçağının yabancı rakiplerine göre daha üstün özellikleri bulunduğunu ve yeni nesil hedefleri de tespit edebilecek kapasitede olduğunu belirtmişti.

Çok amaçlı Aktif Faz Dizi Radarı’na (APAR) sahip olan A-100, hedeflerin tespit edilmesinde ve önleme uçuşlarında, ayrıca saldırı uçaklarının gerçekleştirdiği operasyonlarda, hava, kara ve deniz hedeflerini saptamak için kullanılabilecek.
Image result for en yeni A-100 AWACS
Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ